Sonlu elemanlar ve topoloji optimizasyon yöntemi ile bir yolcu uçağı koltuk kolçağının tasarımı
Design of a passenger aircraft seat armrest via finite element and topology optimization methods
  1. Tez No: 947637
  2. Yazar: TOLGA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KEMAL SÜRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Uçak bileşenlerinin ağırlığı, yakıt tüketimi ve karbon emisyonları üzerinde doğrudan etkiye sahiptir, bu da hafif tasarımı sürdürülebilir havacılıkta temel bir odak noktası haline getirmektedir. Yeni nesil kompozitler ve yüksek performanslı polimer bazlı malzemeler, uçak bileşenlerinin daha hafif tasarlanmasına olanak tanırken yapısal bütünlüğü de korumaktadır. Bu bağlamda, malzeme hacmini minimuma indirirken yük taşıma kapasitesini muhafaza eden topoloji optimizasyon teknikleri, önemli bir mühendislik yaklaşımı olarak öne çıkmaktadır. Bu yöntemle, belirli yükleme ve sınır koşulları altında parçaların dayanıklılığından ödün vermeden kütle azaltımı gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışmada, topoloji optimizasyonu, sonlu elemanlar analizi ve eklemeli imalat yöntemleri kullanılarak hafif ve yapısal olarak dayanıklı bir yolcu uçağı kolçağının tasarımı ve geliştirilmesi sunulmaktadır. Geleneksel alüminyum ve plastik kombinasyonu yerine yük altındaki gerilmelere göre optimize edilmiş özel tasarım sayesinde yalnızca polikarbonat malzeme tercih edilerek hem üretim maliyetleri düşürülmüş hem de yekpare bir yapı elde edilmiştir. Bu tasarım ayrıca farklı malzemelerin yük altında oluşan farklı deformasyonlardan kaynaklanan yapısal hasarları da gidermiştir. Geliştirilen tasarım sayesinde kolçak modelinde %38,78 oranında ağırlık azaltımı sağlanmıştır. Bu ağırlık azaltımı, tüm uçak filolarına uygulandığında ve toplam uçuş süreleri üzerinden değerlendirildiğinde, yakıt verimliliğinde önemli iyileşmeler ve 〖CO〗_2 emisyonlarında dikkate değer azalmalar sağlamaktadır. Genel olarak çalışma, uçak kabin içi bileşenlerinde hem çevresel performansı hem de yapısal verimliliği artırmak için modern mühendislik yöntemlerinin etkili bir şekilde entegre edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The weight of aircraft components has a direct influence on fuel consumption and carbon emissions, making lightweight design a key focus in sustainable aviation. New generation composites and high performance polymer based materials enable the design of lighter aircraft components while maintaining structural integrity. In this context, topology optimization techniques, which minimize material volume while preserving load-bearing capacity, stand out as a significant engineering approach. Through this method, mass reduction can be achieved without compromising the durability of components under specific loading and boundary conditions. This study presents the design and development of a lightweight and structurally durable passenger aircraft armrest using topology optimization, finite element analysis, and additive manufacturing Instead of traditional aluminum and plastic analysis, a custom design optimized based on stress under load enabled the use of only polycarbonate material, resulting in reduced production costs and the creation of a monolithic structure. This design also eliminated structural failures caused by the different deformations of dissimilar materials under load. Thanks to the developed design, a weight reduction of 38.78% was achieved in the armrest model. When extrapolated across entire aircraft fleets and evaluated over cumulative flight durations, this weight reduction yields substantial improvements in fuel efficiency and notable reductions in 〖CO〗_2 emissions. Overall, the study demonstrates the effective integration of modern engineering methods to enhance both environmental performance and structural efficiency in aircraft cabin interior components.