Tuzaklanmış iyonda negativity ve konkurus hesaplarıyla kuantum dolaşıklık
The quantum entanglement with negativity and concurrence calculations in trapped ion
- Tez No: 238314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RASİM DERMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tuzaklanmış üç seviyeli bir iyonun iki lazer ışınıyla etkileşimi göz önüne alınarak bu sistemin kuantum dolaşıklığı incelenmiştir. Lazer-iyon dolaşık sistemi için dolaşıklık miktarının ölçüsü olan konkurus ve negativity grafikleri Mathematica programında oluşturulmuştur. Oluşturulan bu grafikler farklı şartlar altında zamana göre çizdirilerek üç boyutlu grafikler elde edilmiştir. Ayrıca Lamb-Dicke parametresi olan 3 farklı eta değerinde sıfırıncı mertebe ve birinci mertebe için 6 konkurus, 6 negativity grafiği olmak üzere toplamda 12 grafik oluşturulmuştur. Ortaya çıkan tüm bu grafikler üzerinden dolaşıklık miktarları yorumlanmıştır. Konkurus ve negativity nicelikleri yanında etkileşimden sonra ortaya çıkan son dalga fonksiyonunun genliklerinin zamana göre değişimi farklı şartlarda çizdirilmiştir. Yine Mathematica programında oluşturduğumuz bu grafiklerimiz 2-boyutta elde edilmiştir. Sonuç olarak, en yüksek dolaşıklık miktarının lazer-iyon dalga fonksiyonun genlikleri olan x ve y'nin eşit olduğu durumda ve eta değerinin arttığı durumda gerçekleştiğini saptadık. Buna ek olarak dolaşıklık miktarının belirli zaman değerinde maksimum verdiği sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Interaction in mind of trapped a three level ion with two laser beams is a review quantum entanglement of this system. Negativity and concurrence graphics as a measure of the amount of entanglement have been created in the Mathematica program. Three dimensional graphics have been obtained created under different conditions of these graphics can be drawn according to time. Also 3 eta value called as Lamb-Dicke parameter were created 6 concurrence, 6 negativity graphics to 12 graphics in total for zeroth order and first order. Amount of entanglement is interpreted on the resulting all these graphics. Besides the quantity of concurrence and negativity, after emerging from the interaction amplitude of the latest wave function, according to the time of change has been drawn in different conditions. However the Mathematica program has created this graph has been obtained in the 2-dimensions. As a result, we have identified that is done in cases increases the value of eta and the maximum amount of entanglement of the laser-ion wave function with amplitude that is equal of x and y. In addition, we have reached the conclusion that the maximum certain time value the amount of entanglement.