İki lazer ışınıyla tuzaklanmış iyonla etkileşen sistemde concurrence, negatıvıty ve entropy ile kuantum dolanıklılığın karakterizasyonu
Characterization of quantum entanglement by concurrence, negativtiy and entrpy in interacting system between three level trapped ion and two-laser beam
- Tez No: 290897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RASİM DERMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İki fotonla üç düzeyli tuzaklanmış iyonun etkileşimiyle oluşan sistemin kuantum dolanıklılığı incelenmiştir. Bilimsel çalışmalarda sıkça rastladığımız dolanıklık durumu bu çalışmada, dolanıklık miktarının ölçüsü olan Concurrence, Negativity ve Entropy korelâsyonlarıyla mathematica programı yardımıyla zamana bağlı olarak grafikleri çizdirilerek sistemde dolanıklık olup olmadığı şeklinde incelendi. Lamb Dicke parametresinin dört farklı değerinde (0.01,0.02,0.05,0.1) Concurrence, Negativity ve Entropy figürleri olmak üzere toplamda 12 grafik çizdirilmiştir. Tuzaklanmış iyonun bulunma olasılık genlikleri olarak alındı ve bunlar birinci mertebe için oluşturulmuştur. Mathematica programında oluşturulan bu figürler titreşim fonksiyonu şeklindedir ve iki boyutta elde edilmiştir. Ortaya çıkan bu 12 grafikte, Lamb Dicke Parametresi değerinin artmasıyla Concurrence, Negativity ve Entropy korelasyonlarının maksimum değerlerinin de arttığı ayrıca dolanıklık miktarının belirli zaman aralıklarda maksimum seviyede olduğu sonucuna ulaştık
Özet (Çeviri)
Quantum Entanglement of the system which is formed by interacting of two photons and three levelled trapped ion. In this study th state of being Entanglement, which we see in many scientific researches, is examined if there is entanglement or not, by having the charts being formed depending on time with the correlations of Concurrence, Negativity and Entropy which are the measurements of entnglement and with the help of mathematica programme. four different value of Lamb Dicke paraeter?s chart is formed ( 0.01, 0.02, 0.05, 0.1) by using Concurrence, Negativity and Entropy measurements and totally there exists twelve charts. It takes finding probability amplitudes in trapped ion and these are formed fort he first position. those figure formed by mathematica programme are oscillation funciton and obtained in two level. In those 12 charts, we concluded that maximum values of Concurrence, Negativity and Entropy arise as the value of Lamb Dicke Parameter arises; in addition to that the amount of entanglement is at its maximum level between particular time periods.