Portland çimentosunun zamana bağlı zeta potansiyel değişimi ve prizlenme davranışı arasındaki ilişkinin irdelenmesi
Investigation the relationship between the variation in the zeta potential of portland cement depending on time and its setting behavior
  1. Tez No: 238317
  2. Yazar: CİHAD ATAMAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, portland çimentosunun zamana bağlı zeta potansiyel ölçümleri saf su, çeşme suyu, 5x10-3 M NaCl ve 5x10-3 M CaCl2 içerisinde yapılmış ve aynı ortamlarda vicat testleri yapılarak, prizlenme davranışı (özellikle vicat testiyle elde edilen priz başı süresi) ile zamana bağlı ZP değişimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Yine çimentodan zamana bağlı olarak çözeltiye geçen iyonlar ve iyon miktarları tespit edilmiş ve değişik ortamlarda hazırlanan çimento pastasının X-ışınları kırınımı ile mineralojik analizi yapılmış ve Taramalı Elektron Mikroskobu ile ikincil elektron görüntüleri çekilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen en önemli sonuç şudur: çimentonun zamana bağlı ZP değişiminin prizlenme davranışı (özellikle priz başı süreleri) ile ilişkili olduğu ve yahut ZP'deki ani ve ciddi değişimlerin priz başı ve sonu sürelerine işaret ettiği yargısı (Nagele, 1986; Nagele and Schneider, 1989) her zaman geçerli değildir.
Özet (Çeviri)
In this work, the ZP measurements of portland cement in the presence of tap water, pure water, 5x10-3 M NaCl and 5x10-3 M CaCl2, as separately, as a function of time and the vicat tests of the portland cement pastes which were prepared at the same conditions were carried out. Consequently, the relationship between the setting behavior (especially the beginning of the setting) of the cement and its ZP variation depending on time were investigated. In addition, in each medium the ions released from the cement into the solution given above depending on time were analyzed and SEM and XRD analysis were performed on the samples which were obtained after the vicat tests. The most important result obtained from this study is that; the comments stated by Nagele and co-workers (Nagele, 1986; Nagele and Schneider 1989) is not operate always that is sudden changes in the ZP curve of cement depending on time indicates the first or end of setting of cement.