Kalsiyum alüminat çimentolu harçların reolojik davranışlarının ve uzun dönemli dayanım-dayanıklılık özelliklerinin incelenmesi
Rheological behaviour of calcium aluminate cement mortars and investigation of the long term strength-durability properties
  1. Tez No: 768229
  2. Yazar: FARUK EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK FELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Kalsiyum alüminat çimentosunun (KAC) hidratasyon sürecindeki dönüşüm reaksiyonlarından kaynaklanan problemlere çözüm sunmak ve uzun dönemde dayanım gelişimini kararlı hale getirmek amacıyla, KAC'a ağırlıkça %8-%16 mikro silis, %30-%50 anhidrit alçı ve %20-%50 oranında Portland çimentosu eklenerek harç karışımları hazırlanmıştır. Bu karışımların yayılma, kıvam, priz süresi ve reolojik davranışları incelenmiş; katkısız ve katkılı harç numunelerin iki farklı kür etkisi altında (sürekli 20±5oC ve ilk 21 gün 50±1oC'de ısıtıldıktan sonra 20±5oC'de) 400 güne kadar olan eğilme ve basınç dayanımı gelişimi takip edilmiştir. Numunelerin hidratasyon ürünlerinin kristal yapısı, morfolojisi ve boşluk yapısı mikroyapısal çalışmaların (XRD, DTA-TGA, SEM-EDS, civa porozimetre) desteği ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, uygun katkı tiplerinin belirlenen oranlarda kullanılması durumunda, KAC'ın taze hal özelliklerinde, kullanım alanlarına uygun gelişmiş özellikler kazandırılabileceği görülmüştür. Katkıların KAC ile uygun oranlarda kullanılması ile birlikte KAC'ın hidratasyon sürecinde kararlı ürünler elde etmenin mümkün olabildiği görülmüş ve elde edilen harçların zamana bağlı bir mukavemet kaybına uğramadan, uzun dönemde dayanım gelişimi gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu çalışmada uygulanan ön ısıtma esaslı kür yöntemi ile KAC içeren harçların uzun süreli dayanımlarının erken yaşta stabilize edilebileceği belirlenmiştir. Uygulanan kür işlemleri ve mineral katkı ilavesi ile KAC'ın eksik görülen yönlerine çözümler geliştirilmiştir. Çimento dozajı azaltılarak, düşük karbon ayak izine sahip harç üretimine olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to propose solutions to the problems arising from the conversion reactions in the hydration process of calcium aluminate cement (CAC) and to stabilize the strength development at the long term, mortars have been prepared by incorporarting by weight to CAC with %8-%16 micro silica, %30-%50 CaSO4 and %20-%50 Portland cement. The flow, consistency, setting time and rheological behavior of these mixtures have been investigated. The development of flexural and compressive strengths of mortars up to 400 days have been determined at two different curing conditions (continuous curing at 20±5oC and after heating at 50±1oC for the first 21 days). The crystal structure, morphology and pore size distribution of the hydration products of the specimens have been analyzed with the support of microstructural studies (XRD, DTA-TGA, SEM-EDS, mercury intrusion porosimetry). As a result, it has been seen that in case of using appropriate additive types in the determined ratios, CAC mortar exhibiting improved properties suitable for the special application areas in terms of fresh state properties can be obtained. It has been determined that, it is possible to obtain stable products in the hydration process of CAC with the use of additives in appropriate proportions and it has been concluded that the mortars obtained with the use of additives in appropriate proportions with CAC show longterm strength development without any time-dependent strength loss. In addition, it was determined that the long-term strength of the mortars containing CAC could be stabilized at an early age with the preheat-based curing method applied in this study. With the applied curing processes and the incorporation of mineral additives, solutions have been developed for the drawbacks of CAC. It is also possible to produce mortar with a low carbon footprint by reducing the CAC dosage.