Uzman sistem tasarlayabilen bir bilgisayar programının geliştirilmesi
Development of an expert sytem toolkit
- Tez No: 238333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GAYRETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Herhangi bir meslek dalında belirli bir problem grubu için, bir uzman gibi davranan programlara Uzman Sistemler denir. Yani alanında uzman bir insanın, çözebileceği karmaşık problemlerin çözümüne olanak sağlayan programlardır. Bir meslek dalında bir uzmanın yetişmesi veya deneyim kazanması zaman alan uzun bir süreçtir. Uzman sistemler, uzman insanların bilgi ve deneyimlerini kullanarak daha kısa sürede problem çözme yeteneğine sahip programlar geliştirmeyi amaçlar. Bir uzman sistemi geliştirmek için veri tabanı ilişkisi olan bir programla diline veya özel olarak tasarlanmış uzman sistem tasarım programlarına ihtiyaç vardır. Herhangi bir programlama dilini kullanarak bir uzman sistem geliştirmek uzun zaman alan zahmetli bir iştir. İyi hazırlanmış bir uzman sistem tasarım programını kullanarak uzman sistem geliştirmek daha kolaydır.Bu çalışmada, tipik bir uzman sistem tasarım programı geliştirilmiştir. Geliştirilen bu program sayesinde kullanıcılar bir programlama dilini bilmeden veya bir programcıya gerek duymadan kolayca bir uzman sistem tasarlayabileceklerdir. Ayrıca uzman sistem geliştirirken sadece veri tabanı tasarımı değil görsel öğelerini de değiştirip düzenlenebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
The programmes which pretend to be an expert for a certain group of problem in any branches are called Expert Systems. That is, these are the programmes providing an expert to solve complex problems. The education of an expert and his gaining experience in any branches take a long time. The expert system aims to develop programmes having the ability to solve problems in a short time using the information and experience of experts. It?s needed a programming language having the relationship of database or an expert system planning programme. Developing an expert system by using any programming language is a difficult and long period. It?s easier to develop an expert system by using a well-prepared expert system planning programme.In this work, a typical expert system planning programme has been developed. People who don?t know programming language are able to develop an expert system thanks to this programme. They can not only plan database but also change or arrange the visual elements of the programme.