Fındık yağı sektöründe ISO 22000:2005 gıda güvenliği yönetim sistemi uygulamaları
Applications of ISO 22000:2005 food safety management systems for vegetable oil sector
  1. Tez No: 238338
  2. Yazar: AYSAN SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tüm piyasaların küreselleştiği, sınırların daha silik çizgilerle çizildiği, hatta kaldırıldığı günümüzde tüm sektörlerde olduğu gibi gıda sektöründe de ayakta kalmak, müşteri beklentilerini karşılamak ve üretilen gıdanın güvenliğinin sağlanması ve kaliteli olması ile mümkün kılınabilir. Söz konusu özellikler için ise sistematik yaklaşım gereklidir.Adı geçen sistematik yaklaşım Kalite için ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi, Gıda Güvenliği için ise ISO 13001 HACCP gıda güvenliği sistemi en çok başvurulan yöntemlerdir. Bu sistemler tek başına kullanıldığı gibi birlikte, çoğu kez de entegre edilmek suretiyle etkinliği artırılarak kullanılabiliniyor. Bu etkinliğin artması gerçeğinden yola çıkılarak, ISO (International Organization for Standardization / Uluslararası Standartlar Organizasyonu) tarafından, 2005 yılında ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi oluşturulmuştur.1350 Ton/yıl Fındık Yağı kapasiteli İmalalathane 2700 m2 arazi üzerinde 670 m2 kapalı alana sahip imalathanede gerçekleştirilen uygulamada; Fındık Yağı Üretim Akış Şeması esas alınarak yapılan Tehlike analizi neticesinde Hammadde kalemlerinden fındıkta aflatoksin bulunması ve ağartma işlemi için kullanılan toprağın tam olarak giderilememesi olarak iki adet Kritik Kontrol Noktası tespit edilmiştir. Diğer tehlikeler Ön Gereksinim Programları ve Operasyonel Ön Gereksinim Programları ile bertaraf edilmektedir.Bitkisel yağ üretiminde kapalı sistem ve yüksek sıcaklık kullanılması nedeniyle fiziksel ve biyolojik risklerle karşılaşma düşük olasılıktadır.Bu çalışma ISO 22000:2005 gıda güvenliği yönetim sistemi'nin tanıtımı ve bir yağ fabrikasında uygulanması amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At present days which the borders are not obvious even cancelled and all the markets are globalized, it is possible to achieve the surviving in the food sector like in all other sectors by satisfiying the customer expectations, ensuring the food safety and quality. For these properties systematic approach is necessary.In that systematic approach, ISO 9001:2000 Quality Management System for quality and ISO 13001 HACCP Food Quality System for food quality are the most utilized metods. These systems can be used alone or together and mostly they can be used by the proved efficiency by teh means of integrated the systems. By starting the reality of improving this activity, in 2005 ISO 22000:2005 Food Quality Management System was developed by ISO (International Organization for Standardization).In the application performed in factory which has 1350 tons/year hazelnut oil production capacity, 2700 m2 land and 670 m2 factory area; as a result of hazard analysis performed based on hazelnut oil production flow chart, two critical control points are determined which are detecting the aflotoxin in hazelnut which is one of the raw material items and can not entirely be removed bleaching soil for bleaching process. Other hazards are prevented prerequirement programs and operational prerequirement programs.Because of using closed system and high temperature in vegetable oil production encountering of physical and biological risks is of low probability.The study was done fort he purpose of presentation and application of ISO 22000:2005 Food Quality Management System.