Gazipaşa model planı içinde ağaçlandırma çalışmaları.
- Tez No: 23835
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİH BOYDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışmada Gazipaşa Orman İşletmesinde uygulanmakta olan Gazipaşa Model Planı kapsamındaki Kızılcam ağaçlandırmalarında gelişme incelenmiştir. Gazipaşa Model Planının özelliklesi lui kültürel acıdan bir tanıtımı yapıldıktan sonra, yetişme ortamı koşulları açıklanmıştır. Araştırma amacıyla yöre plantasyonlarında 200-1000 m. ler arasından 180 adet 20mx20m deneme alanı seçilmiştir. Deneme alanları farklı bakı, yaş, yükselti ve yamacın değişik kısımlarındaki plantasyonlara dağıtılmıştır. Deneme alanlarında yapılan boy ve cap ölçmelerine t-testi, khikare testi ve varyans analizi uygulanarak; yamacın değişik kısımları, yükselti farkları ve bakıların gelişme üzerine etkileri ile bir ve iki yaşlarındaki fidanların yaşama yüzdesi araştırılmıştır. Uygulanan t-testi, khikare testi ve varyans analizleriyle aşeğıdaki bulgular elde edilmiştir. Genel olarak alt yamaç lardaki plantasyonlarda boy ve cap gelişmesi, orta ve üst yamaçlara oranla daha iyi olmuştur. Güneşli ve gölgeli bakılardaki plantasyonlarda boy gelişmesi gölgeli bakılar lehine olmuştur. Çap gelişmesinde ise güneşli ve gölgeli bakılar lehine sonuçlara ulaşılmış ve bunların nedenleri açıklanmaya çalışılmıştır. Değişik yükseltilerde boy ve cap gelişmesi genelde düşük yükseltiler lehine olmuştur. Makinalı arazi hazırlığı yapılan plantasyonlarda yaşama yüzdesi insan gücü ile arazi hazırlığı yapılan plantasyonlara oranla daha yüksek bulunmuştur. Üst-orta ve alt yamaçlardaki tutma başarısı alt yamaçlar lehine olup üst yamaçlarda en düşük bulunmuştur. Yörede özellikle bakım çalışmalarının yeterince yapılamaması nedeniyle plantasyonlarda arzu edilen gelişme elde edilememiştir. Çalışmanın sonunda Gazipaşa Model Planının siluikültürel, özellikle ağaçlandırma açısından bir kritiği yapılmış ve önerilere yer verilmiştir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the development of pinus brutia plantations, which are involved in Gazipaşa Model Plan that is applied in Gazipaşa Forest Management, have been investigated. The contitions of growing site have been explained after the description of Gazipaşa Model Plan has been presented especially from the aspect of siluiculture. 180 plots, sized 20mx20m were selected in the regional plantations between the elevations 200-1000 m for the experiment. The plots were distributed on to plantations that are of different aspects, ages, elevations and slope heights. Here the effects of different parts slopes, elevation differences and aspects to the development of pinus seedlings and, the living percentage of seedlings of ages one and two were investigated applying the t-test, Khi-square test and analysis of variance to the measurements of heights and diameters taken from the plots. Following results were obtained by means of the tests. The developmental trend of high and d.b.h. on lower slopes were found better compare to those on higher slopes. Development of high on shadowy exposures was better than suny exposures. Conversaly, shadow exposures were suitable more for the development of diameter than suny exposures. The developmental trend of high and d.b.h. on varying elevations showed that lower elevations is more better than higher one to both parameters. Hand made and machine made plough were compound from the star d pomt of salvage of plant, and soil preparation by machine was found more suitable for this purpose. Ratio of living plant on lower slopes were found high compare to moderate and high slopes. Desired results of growth and developments were not obtained because of the inadequate thinnings in the plantations. At the end of the study Gazipaşa Model Plan was also evaluated and critized. 38