Fe-Ti-Al intermetalik malzemelere Ni ve Co ilavesinin etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of Ni and Co addition to Fe-Ti-Al intermetallic materials
- Tez No: 238351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ TALAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İntermetalik malzemeler, seramikler ve metallerin sahip olduğu karakteristik özelliklere sahip olan eşsiz bir malzeme sınıfıdır. Yüksek sıcaklık dayanımı ve oksidasyon dirençleri intermetalik malzemeleri yüksek sıcaklıkların söz konusu olduğu dizaynlar için en iyi aday malzemeler haline getirmiştir, fakat intermetalik malzemelerin mühendislik malzemeleri olarak kullanımı sınırlı kalmaktadır.Bu çalışmada, bazı intermetalik malzemelerin gelecekteki uygulamalar için sahip olduğu üstün özellikler araştırılmıştır. Vakum ark ergitme yöntemi kullanılarak Fe-25%Ti-25%Al-2%Ni, Fe-25%Ti-25%Al-4%Ni, Fe-25%Ti-25%Al-8%Ni, Fe-25%Ti-25%Al-2%Co, Fe-25%Ti-25%Al-4%Co, Fe-25%Ti-25%Al-8%Co (at.%) alaşımları sentezlenmiş ve bu alaşımların mikroyapı, mikrosertlik ve XRD analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intermetallics materials are unique class of materials having characteristics of both metals and seramics. The high temperature strength and their superior oxidation resistance make intermetallic materials excellent candidates for the use in high temperature component design, howeever, the use of intermetalics as an engineering materials are stil limited.In this study, some intermetallic materials with superior properties for the future application are investigated. Fe-25%Ti-25%Al-2%Ni, Fe-25%Ti-25%Al-4%Ni, Fe-25%Ti-25%Al-8%Ni, Fe-25%Ti-25%Al-2%Co, Fe-25%Ti-25%Al-4%Co, Fe-25%Ti-25%Al-8%Co (at.%) alloys were produced by vacuum arc melting method and their microstructure, hardness and XRD results have been analysed.