Tar'ın yapısal özelliklerinin değerlendirilmesi ve yeni bir tar modeli önerisi
Examining of structural features of tar and suggestion of a new tar
  1. Tez No: 238362
  2. Yazar: ALİ ÖZKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ONER UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Azerbaycan Halk Müziğinin belli başlı çalgılarından olan ve aynı zamanda Türk Halk Müziğinde yöreselliği ile kendisini ifade eden Tar hakkındaki bu çalışma, alanında bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Araştırma, çalgının eğitimi ve icrası sırasında karşılaşılan birtakım güçlükleri ortaya koymak ve aynı zamanda bu güçlükleri, yeni bir tar önerisi ile büyük bir ölçüde giderebilmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, betimleme yöntemiyle öncelikle konuya temel olabilecek kavramlar üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise, problem çözme yöntemi kullanılarak, günümüzde icra edilen tar ile yeni önerilen tarın yapı ve ses ile ilgili özellikleri karşılaştırılmış, ortaya çıkan bulgular değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, çalgının eğitimi ve icrası sırasında halen yaşanmakta olan, ortam ısısına göre akort değişmesi, tınısal bozukluk, sap dönmesi ve atması, ses genliğinin sağlıksız olması ve tutuş pozisyonunda iken tellerin zarar görmesi gibi problemler giderilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmayla önerilen tar vb. derili çalgıların ortak problemlerinin yeni araştırmalar ile giderilmeye çalışılmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study, concerning the Tar is a musical instrument of Azerbaijan Folk Music and at the same time expresses itself with its originality on the Turkish Folk Music; hold the distinction of being the first study of its branch. This paper aims to introduce some difficulties meets on during performing and training of it and also to eliminate these difficulties with suggestion of a new Tar structure. In accordance with this aim initially focused on the fundamental conception with description method. Subsequently, using with the trouble shooting method, the feature of structure and sound of the traditional tar and the tar new suggested, the findings have evaluated. In conclusion, trying to eliminate some difficulties meets during performing and training of it such as changing of tuning depends on room temperature, timbre defeat, turning and pegging of fingerboard, poor of sound amplitude and on holding position cord suffer. In this study, suggested that in order to overcome the mutual problems of the instruments covered by stretched membrane such as tar etc. with new researches.