Atık sigara izmaritleri ve selüloz asetat kullanılarak hazırlanan çeşitli adsorbanlarla CR(VI) giderimi
Removal of CR(VI) with various adsorbents prepared using waste cigarette filters and cellulose acetate
  1. Tez No: 934352
  2. Yazar: IŞILSU SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Atık sular; çeşitli endüstrilerden, tarımsal faaliyetlerden evsel atık sular gibi kaynaklardan oluşmaktadır. Atık sular insanlar, diğer canlılar ve ekosistemler için zararlı kirleticileri içermektedir. Su ortamlarındaki Cr(VI) zehirli ağır metal kirleticilerden biri olduğu için atık sulardan giderilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, sulu çözeltilerdeki Cr(VI) gideriminin sağlanması için atık sigara izmaritleri adsorban olarak kullanılmıştır. Atık sigara izmaritlerinin başlıca bileşeni selüloz asetattır ve maliyetsiz kolay erişilebilir olduğu için tercih edilmiştir. Atık filtreler hem ham haliyle hem de nikel-demir çift katmanlı hidroksitler (Ni-Fe-LDH) ve çok duvarlı karbon nanotüpler (MWCNT) ile modifiye edilerek Cr(VI) adsorpsiyon kapasiteleri belirlenmiştir. Ayrıca aynı işlemler adsorpsiyon kapasitelerinin karşılaştırılması için selüloz asetat kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan 6 farklı adsorban (AF, AF-LDH, AF-LDH-MB, AF-LDH-MWCNT, CA-LDH-MB, CA-LDH-MWCNT) Cr(VI) giderimi için kullanılmış ve pH, temas süresi, başlangıç derişimi, sıcaklık gibi çeşitli parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Ek olarak; adsorpsiyon kinetiği, izotermi ve termodinamiği çalışmaları yapılmıştır. AF ve AF-LDH adsorbanların maksimum adsorpsiyon kapasiteleri sırasıyla 2,68 ve 2,70 mg/g olarak bulunmuştur. Ayrıca kullanılmış adsorbanların yeniden kullanımı test edilmiştir. Adsorbanların yapısal, morfolojik, termal ve bileşim özelliklerinin belirlenebilmesi için FTIR, XRD, TGA, SEM, TEM, BET ve zeta potansiyeli gibi çeşitli karakterizasyon teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wastewater consists of sources from domestic wastewater industrial wastewater and agricultural activities. Wastewater contains harmful pollutants for humans, other living beings and ecosystems. Since Cr(VI) is one of the toxic heavy metal pollutants in water environments, it must be removed from wastewater. In this study, waste cigarette filters were used as adsorbents to remove Cr(VI) from aqueous solutions. The main component of waste cigarette filters is cellulose acetate, and it was preferred because it is easily accessible and cost-free. The Cr(VI) adsorption capacities of the waste filters were determined both in their raw form and by modifying them with nickel-iron layered double hydroxides (Ni-Fe-LDH) and multi-walled carbon nanotubes (MWCNT). Also, the same processes were carried out using cellulose acetate to compare the adsorption capacities. Prepared 6 different adsorbents (AF, AF-LDH, AF-LDH-MB, AF-LDH-MB-MWCNT, CA-LDH-MB, CA-LDH-MB-MWCNT) used for removal of Cr(VI) and the effects of various parameters such as pH, contact time, initial concentration and temperature were investigated. In addition to this, adsorption kinetics, isotherm and thermodynamics studies were carried out. The maximum adsorption capacities of AF and AF-LDH adsorbents were found to be 2.68 and 2.70 mg/g, respectively. Moreover, the reuse of used adsorbents was tested. Various characterization techniques such as FTIR, XRD, TGA, SEM, TEM, BET and zeta potential were used to determine the structural, morphological, thermal and compositional properties of the adsorbents.