Foamed EVA-bitumen blends and composites
Köpürtülmüş EVA içeren bitümlü karişimlar ve kompozit malzemeler
- Tez No: 238379
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BAYRAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Köpürtülmüş polimerik malzemelerin ise ısıl iletkenlik değerleri köpük formda olmayanlarınkine göre daha da düşüktür. Özellikle kapalı hücre yapılı polimerik köpüklerin ısıl iletkenlik katsayıları 0,03 W/m.K'ne kadar düşmektedir. Köpürtülmüş polimerik malzemelerin bitüm ile karıştırılarak desteklenmesi ise hammadde maliyetini düşürmektedir.Bu çalışmanın ana amacı, düşük ısıl iletkenliğe haiz yeni bir ısı yalıtım malzemesi yapmaktır. Bu çalışmada, anorganik dolgu maddesi olarak kalsiyum karbonat konsantrasyonunun, çapraz bağların, köpürtülmüş ve köpürtülmemiş etilen vinil asetat (EVA) kopolimeri içeren bitümlü karışımların ve kompozitlerin özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Köpürtülmüş ve köpürtülmemiş EVA içeren bitümlü kompozitlerin ısıl, mekanik karakteristikleri gibi uygulamaları araştırılmıştır.Köpürtülmüş EVA içeren bitümlü kompozitler Brabender Plastic Coder, PLV 151 kullanılarak hazırlanmıştır. Karıştırma işlemi 120 ºC, 60 tur/dakika'da 15 dakika boyunca yapılmıştır. Hazırlanmış olan karışımlar, ilk defa grubumuz tarafından uygulanmış olan El Yordamı ile Yaymalı Kendiliğinden Köpüren Kesikli Kalıplama tekniği ile kalıplanmıştır. Kalıplama sıcaklığı 170 ºC olup, kimyasal köpürtme maddesi ve çapraz bağlama maddesi bu sıcaklıkta bozunmaktadır.Test sonuçlarına göre, ortalama kimyasal köpürtme maddesi (KKM) ve EVA içeriğinde, yüksek gözeneklilik ile en iyi kapalı hücre yapısı ve düşük ısıl iletkenlik değerleri elde edilmiştir. Köpürtülmüş polimer içeren bitümlü kompozitlerin sıkıştırma özellikleri artan KKM ve EVA konsantrasyonu ile artmaktadır.Artan kalsiyum karbonat ve EVA konsantrasyonu ile, köpürtülmüş polimer içeren bitümlü kompozitlerin gözeneklilik değerleri artarken, ısıl iletkenlik değerleri düşmektedir. Diğer taraftan, artan dolgu maddesi içeriği fakat azalan EVA kompozisyonu ile köpürtülmüş polimer içeren bitümlü kompozitlerin elastik modülü değerleri artarken, elastik geri kazanım değerleri düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The thermal conductivities of foamed polymer based materials are much lower thermal conductivity values than unfoamed polymeric materials. Especially, thermal conductivity values of foamed polymers with closed-cell structure decreases to 0.03 W/m.K. The reinforcement of foamed polymeric materials by mixing with bitumen lowers the raw material cost.The main objective of this study is to make a new thermal insulation material with low thermal conductance. In this study, the effects of concentration of calcium carbonate as inorganic filler and the effects of cross-linking on the properties foamed and unfoamed ethylene-vinyl acetate (EVA) copolymer based bituminous blends and composites were investigated. Applications such as thermal, mechanical characteristics of foamed and unfoamed EVA based bituminous composites were investigated.Foamed EVA based bituminous composites were prepared by using Brabender Plastic Coder, PLV 151. Mixing was made at 120 ºC at 60 rpm for 15 minutes. The prepared blends were molded by a technique called Hand Lay-up Self-expanding Batch Molding (HLUSEBM) which was firstly applied by our group. The molding temperature was 170 ºC at which chemical blowing agent and cross-linking agent decomposes.According to test results, at moderate chemical blowing agent and EVA content, the best closed-cell structure with high porosity and low thermal conductivity values were obtained. The compressive properties of foamed polymer based bituminous composites (FPBBCs) increase with increasing CBA and EVA content.With increasing calcium carbonate and EVA concentration, the porosity of FPBBCs increases but thermal conductivity of them decreases. On the other hand, with increasing filler content but with decreasing EVA concentration elastic modulus of FPBBCs increases but elastic recovery decreases.