Reading Sulukule as a social production of space: Ownership/possession and boundaries of the dwelling
Sosyal mekan üretimi olarak Sulukule: Mülk edinme/ sahip olma ve evin sınırları
- Tez No: 238378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada ana konu, mekanı sosyal üretimin bir sonucu olarak ele alıp, ona etki eden ilişkiler üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmanın teorik olarak açılımı Henri Lefebvre'nin ?Mekanın Üretimi? adlı çalışması üzerinden yapılmıştır. Bu bağlamda sosyal yaşamın fiziksel yansıması olan ev, mülk edinme ve sahip olma kavramları üzerinden sorgulamıştır. Bu sorgulama, alışık olmadığımız fiziksel ve sosyal ilişkiler ağı sunan Sulukule üzerinden yapılmıştır. Buna göre bu yerleşimin kendi içindeki dinamikleri ve oraya özgü mekansal oluşumuyla bir değer olduğu belirtilerek, bölgenin bu sosyal ve mekansal değeri ve ayrıca kent belleğindeki yeri, sahip olma, mülk edinme ve uygunlaştırma kavramları ışığında analiz edimiştir. Bu doğrultuda tez, yok olmak üzere olan Sulukule alanının bir değer olarak sosyal, ekonomik ve kültürel üretiminin boyutları üzerinden değerlendirilmesi gerekliliğini vurgulayarak bitecektir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is focused on the notion of taking space as a production and the relations that effect this production. The theoretical background of this study will be based on Henri Lefebvre?s `Production of Space?. In this context, the notion of house which is the spatialization of social life, interrogated within the concepts of possession and ownership. This interrogation is constructed on the Sulukule district which presents unfamiliar social and physical relations. According to this, it is designated that, this settlement has a great value with its own dynamics and the unique spatial formation. Therefore the analyses are carried out the social and spatial value of the district and its place in the urban memory, in the light of the concepts of possession, ownership and appropriation. In this respect, the thesis ends with a call for an evaluation of the district, including its social, economic, cultural production facets.