EVA and MVA performance of Turkish nonfinancial firms listed on BIST
BIST'de işlem gören finansal olmayan Türk firmalarının EKD ve PKD performansı
  1. Tez No: 699647
  2. Yazar: SELÇUK GİRGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AKARÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
1990'lı yıllara kadar muhasebe tabanlı finansal performans ölçüm metotları ile şirketlerin kar/zarar durumları ele alınmakta, yatırımcılar da yönelimlerini bu doğrultuda uygulamaktaydı. Ancak 1980'lerin sonu ve 1990'ların başı itibarı ile küreselleşme ve küreselleşmenin hızlanması ile şirketlerin arasındaki rekabet artmış, aynı zamanda kaynak kısıtlılığına bağlı olarak da verimlilik kavramı önem kazanmıştır. Bu durum şirketlerin muhasebe açısından karlılığından ziyade şirket değeri kavramını ön plana çıkarmış ve beraberinde şirketlerin performans ile performans ölçümü kavramının, muhasebe tabanlı ölçüm metotlarından değer tabanlı ölçüm metotlarına doğru değişmesine neden olmuştur. Bu noktada değer tabanlı ölçüm metotlarından, Joel M. Stern ve G. Bennett Stewart III tarafından ¨Stern Stewart & Co.¨ danışmanlık şirketinin ticari markası olarak geliştirilen Ekonomik Katma Değer ile Pazar Katma Değer performans ölçüm metodu piyasaya girdiği günden itibaren hem piyasalarda hem de akademik çevrelerce oldukça rağbet görmüş kısa sürede popülerlik kazanmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde öncelikle geçmişten günümüze finansal performans ölçüm metotları muhasebe tabanlı ve değer tabanlı finansal ölçüm metotları olarak ele alınmış, muhasebe tabanlı ve değer tabanlı finansal performans ölçüm metotlarından en sık kullanılanlar genel hatları, güçlü ve zayıf yönleri ile ele alınarak, muhasebe tabanlı ve değer tabanlı finansal performans ölçüm metotları mukayese edilmeye çalışılmıştır. Müteakiben değer tabanlı finansal performans ölçüm metotlarından ikisi ve bu çalışmanın ana konusu olan Ekonomik Katma Değer (EKD) ve Piyasa Katma Değer (PKD) kavramları detaylı olarak incelenmiş ve Borsa İstanbul nezdinde ¨İnşaat ve Bayındırlık¨ ile ¨Ulaştırma, Depolama ve Haberleşme¨ sektöründe bulunan firmalar örnek olarak seçilerek, söz konusu firmaların 2015-2020 yılları arasındaki çeyreklik dönemlerinin Ekonomik Katma Değer ve Piyasa Katma Değerleri ölçülmüştür. Bu çalışmada yukarıda çerçevesi çizilen model ile; firmaların pozitif mi yoksa negatif mi Ekonomik Katma Değer/Piyasa Katma Değeri oluşturdukları, Ekonomik Katma Değerin Piyasa Katma Değeri üstünde herhangi bir etkisi olup olmadığı, aynı şekilde Piyasa Katma Değerin Ekonomik Katma Değer üstünde herhangi bir etkisi olup olmadığı, söz konusu iki değerin arasında herhangi bir anlamlı ilişki olup olmadığı ve son olarak bu iki ölçütün ayrı ayrı hisse performansı ile bir ilişkisi olup olmadığı her bir sektör için araştırılmak istenmiştir. Bu kapsamda öncelikle Borsa İstanbul'da ¨İnşaat ve Bayındırlık¨ sektöründe kayıtlı dokuz firmanın 2015-2020 yılları arasında bulunan 24 çeyrek dönemi ile ilgili toplam 216 gözlem yapılmış, buna göre 29 adet pozitif EKD ve 187 adet negatif EKD ile, 112 adet pozitif PKD ve 104 adet negatif PKD elde edilmiştir. Daha sonra araştırma örneğinin diğer sektörü olan ¨Ulaştırma, Depolama ve Haberleşme¨ sektörü incelenmiş, bu sektörde bulunan 11 firmadan sekizinin 2015-2020 verilerinin tam olduğu tespit edilmiş, bu kapsamda söz konusu sekiz firmanın 2015-2020 yılları arasında bulunan 24 çeyrek dönemi ile ilgili toplam 192 gözlem yapılmış, buna göre 40 adet pozitif EKD ve 152 adet negatif EKD ile, 130 adet pozitif PKD ve 62 adet negatif PKD elde edilmiştir. Araştırma modeli çerçevesinde ve araştırma soruları doğrultusunda oluşturulan hipotezlerin SPSS 20.0 programı ile yapılan basit regresyon analizi sonucunda ise her iki sektörde de EKD'nin PKD üzerinde ve PKD'nin de EKD üzerinde anlamlı etkisi olduğu, ancak hem EKD'nin hem de PKD'nin hisse performansı üzerinde bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Until the 1990s, companies' profit/loss status was addressed with accountancy-based financial performance measurement methods, and investors were also applying their orientation in this direction. However, as of the end of the 1980s and the beginning of the 1990s, with globalization and the acceleration of globalization, competition between companies has increased, and the concept of efficiency has gained importance due to resource constraints. This situation has brought the idea of company value to the fore rather than the profitability of the companies in terms of accounting. It has caused companies to shift the concept of performance and performance measurement from accountancy-based measurement methods to value-based measurement methods. At this point, the two of the value-based measurement methods, Economic Value-Added and Market Value-Added performance measurement methods, which were developed by Joel M. Stern and G. Bennett Stewart III as a trademark of the consulting company Stern Stewart & Co., has been interested in both the markets and academic circles since the day they entered the market and gained popularity in a short time. In the first part of this study, first, financial performance measurement methods from the past to the present are discussed as accountancy-based and value-based financial measurement methods, the most used accountancy-based and value-based financial performance measurement methods are discussed with their general lines, strengths, and weaknesses, and accountancy-based and value-based financial measurement methods have been tried to be compared. Subsequently, two of the value-based financial performance measurement methods and the concepts of Economic Value Added and Market Value Added, the main subject of this study, were examined in detail. And the Borsa Istanbul companies in the ¨Construction and Public Works¨ and ¨Transportation, Storage and Telecommunication¨ sector were selected as examples, and the Economic Value-Added and Market Value-Added of these companies for the quarter periods between 2015-2020 were measured. In this study, with the model outlined above; whether companies create Economic Value-Added/Market Value-Added, whether their Economic Value-Added has any effect on Market Value-Added, likewise, whether the Market Value-Added of them has any impact on Economic Value-Added, whether there is a significant relationship between these two terms and finally, whether these two criteria have a relationship with stock performance separately or not, is aimed to be examined for each sector. In this context, a total of 216 observations were made for the 24-quarter periods between 2015-2020 of nine companies registered in the 'Construction and Public Works' sector in Borsa Istanbul, according to which 29 positive EVA, 190 negative EVA and 112 positive MVA, 104 negative MVA were obtained. Then, another sector of the research sample, ¨Transportation, Storage and Telecommunication¨, was examined. In this sector, it is detected that eight of the 11 companies' data is fully available between 2015-2020; in this context, a total of 192 observations were made for the 24-quarter periods between 2015-2020 for those eight companies. According to the results, 40 positive EVA, 152 negative EVA, and 130 positive MVA, and 62 negative MVA were obtained. As a result of the simple regression analysis of the hypotheses with the SPSS 20.0 program, formed within the framework of the research model and in line with the research questions, it has been determined that; EVA had a significant effect on MVA and MVA on EVA; however, both EVA and MVA had no impact on stock performance.