Bitümlü karışımlara eklenebilecek katkılar ile bu tip bitümlü karışımların davranışlarının araştırılması ve bir yorulma eğrisi tahmin modeli
  1. Tez No: 79163
  2. Yazar: RECEP YENER BİRLİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bitümün kimyasal ve fiziksel yapı özellikleri ile çeşitleri, bitümlü bağlayıcı ve karışımların özelliklerinin belirlenmesinde kullanılan yeni test yöntemleri ve modifiye bitüm şartnameleri, bitüm modifiyerlerinin kimyasal yapılarına, fiziksel yapılarına, modifikasyon tipine ve bağlayıcı ya da karışım üzerindeki etkilerine göre sınıflandırılmaları ve çeşitli modifiyerlerin bitüm ve karışım üzerindeki etkileri bölümler halinde ele alınmaktadır. Ayrıca, modifiyerler arasında dünyada oldukça yaygınlaşan polimer modifiye bitümler ve bu tezin laboratuvar çalışmaları için seçilen polimer katkılı modifiye bitümlerle yapılan çalışmalar ve sonuçları da ayrı bölümlerde verilmektedir. Yapılan laboratuvar çalışmalarında; SB S elastomeri ve EVA plastomeri ile modifiye edilen modifiye bitümler ile orijinal bitümün dinamik özellikleri (kayma modülü, Young modülü,faz açısı, frekans ilişkileri), sıcaklık-yaşlanma (üretim ve saha yaşlanması) ilişkileri ve bu bağlayıcılarla (katkılı ve katkısız) oluşturulan kaplama karışımlarının yük-deformasyon, yük tekerrürü-yorulma ve sıcaklık-rijitlik modüllü ilişkileri yeni test yöntemleriyle araştırılmış, seçilen modifiyerlerin bitüm ve karışım özellikleri üzerindeki etkileri ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca bu tip bağlayıcılarla oluşturulan karışımların bitümlü bağlayıcının özelliğine bağlı olarak ömürlerini tahmin edebilmek amacıyla bir model oluşturulmaya çalışılmıştır. Üstyapı kaplamalarında görülen tekerlek-izi, ondülasyon, çatlama, soyulma gibi trafik yükü ve iklim koşullarına bağlı olarak meydana gelen bozulmalara karşı kaplama performansının iyileştirilmesi bitüm modifikasyonuyla sağlanabilmektedir. Ancak, bu konuda daha kesin düşüncelere ulaşmak için uzun süreli (5 yıldan daha fazla) saha performanslarına ihtiyaç duyulması ve modifiye bitüm fiyatlarının klasik bitüm fiyatlarına göre iki mislini aşan oranlarda daha pahalı olması nedenleriyle, modifiye bitüm kullanımının dünyada yeterince yaygınlaşmadığı görülmekte ve gelecekte daha çok, yolların özel kısımlarda kullanılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the subjects which are dealt with in separate sections are chemical and physical properties and types of bitumen, new testing methods used in the determination of the characteristics of bituminous binders and mixtures and specifications for modified bitumen, classification of bitumen modifiers according to their chemical structure, physical structure, the modification type and their effects on the binder or mixture, and the effects of various modifiers on the bitumen and mixture. In addition, the studies carried out with polymer modified bitumen which have become quite wide-spread in the world among other modified bitumen and modified bitumen with polymer additives which were selected for the laboratory works of this thesis and the results of these studies are given in separate sections. In the laboratory works performed, new testing methods were used to investigate the relations between the dynamic characteristics of bitumen modified with SB S elastomer and EVA plastomer and of the original bitumen (shear modulus, Young's modulus, phase angle, frequency), temperature - ageing (production and site ageing) relations and the relations of the surfacing mixtures formed with these binders (with and without additives) with regard to load - deformation, load frequency - fatigue and temperature - rigidity modulus. In these laboratory works, the effects of the selected modifiers on the bitumen and mixture characteristics were also determined. The improvement of the surfacing performance against deteriorations such as rutting, undulation, cracking, stripping which occur on the pavement surfacing depending on the traffic load and seasonal conditions can be ensured with bitumen modification. However due to the fact that long lasting (more than 5 years) site performances are needed in order to reach more definite opinions on this subject and the modified bitumen prices are more than twice as much the conventional bitumen prices, it is observed that the use of modified bitumen is not spread sufficiently around the world and it is anticipated that this material will be used mostly in special sections of the roads in the future.