Revealing the values of a republican park: Gençlik parki deciphered in memory and as monument
Bir cumhuriyet parkının değerlerinin ortaya çıkarılması: Bellekte ve anıt olarak çözülen Gençlik Parkı
- Tez No: 238385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Erken Cumhuriyet Döneminin en belirgin üretimlerinden birini sorunsal olarak ele alan bu tez, Gençlik Parkı'nın ?değerlerini? açığa çıkartmakta ve değişen zaman ve koşullar içindeki aşınma sürecini analiz etmektedir. Gençlik Parkı'nın neden değerli olduğu ve korunmaya layık olduğu üzerinde birçok söylemsel pratik bulunmaktadır. Bu söylemler; Parkın Cumhuriyet değerlerini barındırması, kent kültürü oluşum mekânı olması, sosyal olayların tarihsel sahnesi olması, büyüyen kentte yetişmiş yeşil alanlardan biri olması, şeklinde sıralanabilir. Öte yandan, parkın mimari, diğer bir deyişle ?nesnel? değerleri bu söylemler arasında yer almamaktadır. Bu bağlamda, bu tezin asıl ilgisi, kuruluşundan itibaren farklı yönetimler altındaki ardışık yıllarından günümüze kadar, Gençlik Parkı'nın değerlerini ele alış tarzındaki esaslı değişimi okumaktır. Modern anıta ait olan değerler; 19.yüzyılın sonlarında Alois Riegl'ın tariflediği terimler ışığında canlandırılacaktır. Diğer bir deyişle, ilgimiz Cumhuriyet Döneminin en belirgin üretimlerinden biri olan bu kentsel yapıyı incelemek ve değişen zaman ve koşullar içindeki aşınma sürecini analiz etmektir. Dahası, bu tez ?Gençlik Parkını gerçekten biliyor muyuz?? sorusuna yanıt aramaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis on one of the most significant productions of the Early Republican Period, reveals the values of the urban park; namely Gençlik Parkı, and analyzes its disintegration process with changing decades and conditions. There are several discourses, which are practiced in Gençlik Parkı, are found valuable; therefore, it is considered to be preserved. These discourses may be considered as; Gençlik Parkı consists the values of the Republican Period, it is the urban space for the cultural formation of the society, it is the historical stage for the social and historic events in Ankara, it is one of the green zones within the growing city. On the other hand, the architectural, namely the ?objective? values of the park are not considered within these discourses. In this sense, the main concern of the thesis will be to read the drastic change in the treatment of the ?values? of Gençlik Parkı after its foundation through successive decades of different administration and usage to the current situation. The values pertaining to the modern monument will be envisaged in the terminology of Alois Riegl, who has put forth his views in the late 19th century. In other words, our concern is to examine the urban artifact which is one of the most significant productions of the Republican Period, and to explore the values, and analyze its disintegration process with changing decades and conditions. Moreover, this thesis searches an answer to the question, ?Do we really know Gençlik Parkı??