Acoustical characteristics of historical Turkish baths
Tarihi Türk hamamlarinin akustik özellikleri
- Tez No: 238389
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN, YRD. DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tarihi Türk hamamlarının kendine özgü akustik niteliklerini keşfetmek ve işlevlerinin uzun yıllar boyu devamını sağlamak için kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışma kapsamında, 15.yy Osmanlı dönemi yapısı olan Kadı Hamamı (Diyarbakır) ve Şengül Hamamı'nın (Ankara) özgün akustik özellikleri ve onarımlar sonucu ortaya çıkan akustik sorunları incelenmiştir. Çalışmalar, bilgisayar ortamında yapılan üç boyutlu modelleme ve akustik benzetim (simülasyon) teknikleri kullanılarak yapılmış ve laboratuvar analizleri ile desteklenmiştir. Sonuçlar, ?tarihi Türk hamamlarına özgü tarihi kireç sıvalarının ses yutma özellikleri?, ?hamamların özgün akustik niteliklerinin tanımlanması? ve ?yanlış onarımların özgün akustik niteliklerine olan olumsuz etkileri? açılarından değerlendirilmiştir.Hamam yapılarının, müzikal etkinlikleri bakımından özgününde iyi tasarlanmış akustik niteliklere sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu başarıda, tarihi yapı malzemelerin bilinçli kullanımı önemli rol oynamaktadır. Tarihi hamam yapılarında ses yutma kapasitesi yüksek olan tarihi kireç sıvaların kullanılmıştır. Tarihi sıvalarınkine göre ses yutma özellikleri çok düşük olan çimento sıvaları, akustik açıdan tarihi Türk hamamlarının onarımlarında kullanılmamalıdır. Bu malzemeler ile yapılan onarımlar sonucunda tarihi hamam yapıları, özgününde sahip oldukları iyi tasarlanmış özgün akustik niteliklerini tamamen kaybetmişlerdir. Aynı zamanda bu çalışma, tarihi malzemelerle uyumlu onarım malzemelerinin akustik niteliklerini tanımlanmasına yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Comprehensive studies are needed to better understand the original acoustical features of historical baths in order to uncover the historical technologies that enabled the acoustical performance for which they are renowned and to ensure they retain this performance with time. In this study, acoustic performances of Şengül Hamamı and Kadı Hamamı, two 15th century historical baths belonging to the Ottoman period, were examined to discover their original acoustical features and to assess their present situation by taking into consideration the recent incompatible repair work. The analyses were done by using 3D computer modeling and acoustical simulation methods supported by laboratory analyses. The results were evaluated in terms of sound absorption characteristics of historical lime-based plasters, the original acoustical features of historical Turkish baths and acoustical failures related to recent repairs. The study showed that these baths had originally well-designed acoustical features provide for a proper environment for musical performances. This success was attributed to the conscious use of historical materials having high sound absorption characteristics. It was seen that these original acoustical features had been destroyed by wrong repairs using cement-based plasters. These plasters demonstrated incompatible acoustical properties, such as less porosity and lower sound absorption coefficients. This study also helped to define acoustical specifications for such historical baths to be maintained in restoration work.