İstanbul çevresinde açık maden işletmelerinin getirdiği sorunlar ve çözüm yolları
  1. Tez No: 23839
  2. Yazar: MEHMET AKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZYUVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. ÖZET Genelde madencilik faliyetinin etkileri mineral zenginleştirme ile birlikte, açık ve kapalı maden işletmeciliğinin sebep olduğu çevre problemleri şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Madencilik faliyetleri sonunda jeolojik yapı, toprak yapısı, topografya, su rejimi, mi kroki ima ve peyzaj değişmekte olup toprağın ve suyun kirlenmesiyle beraber bitki örtüsü de yok olmaktadır. Cevher, örtü ve artıkları bulundukları çevreyi önemli ölçüde kirletmektedir. Çalışmamızda konu, açık madea işletmeciliği yönünden ele alınarak İstanbul çevresindeki açık kömür işletmeleri, özellikle yoğun oldukları Ağaçlı -yöresi örnek alınarak incelenmiş ve doğal denge üzerindeki etkileri, neden oldukları sorunlar;, ve çözüm yolları belirlenmeye çalışılmıştır. SUMMARY ENVIRONMENTAL PROBLEMS RESULTING FROM SURFACE MINING ACTIVITIES ABB THE RECLAMATION OF THE MINED LAND IN THE VICINTY OF ISTANBUL In general, the raining activities cohering surface and underground minings, milling, smelting and refining produce a number of environmental problems. Recently, the environmental impact of the surface-raining operations on vegetation, soil and water, topography, microclimate and landscape getting more importance. This study deals with the evaluation of the environmental impacts resulting from surface-coal mine operations and the reclamation problems of mined land, in, Ağaçlı as t a selected reference in the vicinity of Istanbul»
Özet (Çeviri)