Hava fotoğrafları yardımıyla dere akımını etkileyen bazı unsurların saptanması
- Tez No: 23840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Kocaeli Yarımadası ülkemizin en önemli bölqelerinden bi ri olup, ciddi havza amenajmanı sorunları ile karşı karşıya bu lunmaktadır.Bu sorunların çözümü için bu yarımadada bulunan her yağış havzası, dere akımını etkileyen unsurlar bakımından ayrın tılı., bir şekilde incelenmel idi r. Diğer taraftan, günümüzde doğal kaynaklara yönelik çalışmalarda, çok yaygın olarak kullanılan siyah - beyaz hava fotoğraflarından, ülkemizdeki havza amenajma nı çalışmalarında şimdiye kadar yeterli bir düzeyde yararlanıl- mamıştır. Bu nedenle, bu çalışmada Kocaeli Yarımadasında yer alan Canbaz Deresi yağış havzası araştırma alanı olarak seçil miştir. Ve bu havzanın dere akımını etkileyen bazı hidrolojik özellikleri, arazi kullanma şekilleri ve erozyon durumu qibi un surlarının belirlenmesinde 1974 yılında çekilen siyah - beyaz hava fotoğraflarının sağlayacağı olanaklar araştırılmıştır. SUMMARY The Kocaeli peninsula which is one the most important reqion in Turkey, has serious watershed management problems. Therefore, each watershed which is in the peninsula should be investigated in detail in terms of factors affecting stream flows to solve these problems. On the other hand, today black and white aerial photographs which are being widely applicated the studies of natural resources, have not been sufficently in the field of watershed management in Turkey, upto now, Hence, Canbaz Deresi creek which is located in the peninsula was choo- sen as the sdudy area, and possibilities of aplications of black and white aerial photographs dated 1974, in the determinig of the factors affecting the stream flows in the creek, such as hydrological properties, land use types and erosion conditions, were investigated in the study.
Özet (Çeviri)