The changing architectural style realized in the palestinian domestic vernacular architecture during the end of 19th / beginning of 20th centuries- case study from hebron
19. yüzyıl sonu / 20. yüzyıl başında Filistin?in yerel geleneksel mimarisinde gerçekleştirilmiş değişen mimari stil-el halil'den örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 238394
  2. Yazar: ASHRAF ABU-HİLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 592
Özet
Bu tez, 19. yüzyılın sonuna ve 20. yüzyılın başına odaklanarak, Filistin'deki insan habitatını incelemektedir. Bu dönem, çeşitli saha ve plan organizasyonu, konutların büyüklüğü ve mimari biçim seviyelerinde yansıtılan sosyal doku üzerindeki değişikliklere tanık olmuştur. Bu çalışma, geleneksel El Halil (Hebron) konutlarını tarihsel, mimari ve sosyal bağlamlara yerleştirerek, bu konutlarla ilgili net bir anlayış sunar. Merkezi iki odalı evlerin [hall house] görünümü, bu değişikliğin bir parçasıydı: birçok Filistin şehri civarındaki yeni kurulmuş semtlere yayılmış bir biçimin bir parçasıydı. Bu evler, tanımlanmış bir mülk veya her birisini çevreleyen bahçede yer alan bireysel yapılar şeklindedir. El Halil'deki bu tip evlerden oluşan büyük bina grupları, ayrıntılarıyla incelenmektedir. Ölçülmüş yerinde incelemeler, çevredeki diğer şehirlerde olduğu gibi, Filistin'de bu biçimin nasıl bulunduğuyla ilgili ana hipotezi destekler. El Halil üzerine odaklanan örnek olay incelemesi katalogunun sonuçları, daha erken dönemlerdeki konutla (hosh) ve etrafı giderek büyüyen çevredeki Filistin şehirlerinde yer alan benzer evlerle karşılaştırılmaktadır. Ana hipotez, bu değişikliğin doğasını, ve böylece öncekinin ve sonrakinin analizini oluşturmaktadır. Bu amaçla, daha erken dönemdeki (Hosh) konut, farklı seviyelerde ve dönemlerde incelenmektedir. Örnek olay incelemesi, genel olarak geleneksel Filistin şehir konutlarıyla, ve spesifik olarak El Halil'dekilerle ilgili daha net bir anlayış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies human habitat in Palestine focusing on the late 19th and early 20th centuries. This period, had witnessed changes on social texture, which was reflected on human habitation at various levels of: site and plan organization, size of dwellings and architectural form. The study presents a clear understanding of traditional dwellings of Al-khalil (Hebron), by placing them within their architectural and social contexts. The appearance of central hall house was part of this change; it was part of a fashion spread at the newly established neighborhoods of many Palestinian towns. Those houses are in the form of individual structures located in a defined property or garden surrounding each. A large group of buildings of this type of houses in Al-khalil are studied. Measured site survey supports the main hypothesis doing at how this fashion is found in Palestine as in other surrounding towns. The outcomes form the case study catalog focusing on Al-khalil; are compared with earlier dwelling (hosh) and with similar houses from surrounding Palestinian towns in growing circles. The main hypotheses establish the nature of this change, thus the analysis of the former and the later. To do this the earlier (Hosh) dwelling is being studied at different levels and periods. The site survey helped in understanding the traditional architectural and social values, which are maintained by the central-hall house inhabitants.