The contribution of strategic spatial planning to the establishment of democratic governance structures
Stratejik mekansal planlamanın demokratik yönetişim mekanizmalarının oluşumuna katkısı: Ankara stratejik mekansal planlama deneyimi
- Tez No: 238395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANLI ATAÖV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma; stratejik mekansal planlama yaklaşımlarının demokratik yönetişim mekanizmalarına katkısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda; süreçsel ve organizasyonel özelliklerini göz önünde bulundurarak stratejik mekansal planlamayı ve katılımcı demokrasiye vurgu yaparak yönetişim konusunu ele almaktadır. Stratejik planlama süreçlerindeki, demokratik yönetişim mekanizmalarının oluşmasına imkan veren koşulları irdelemektedir. Bunları yaparken; çalışma hem teorik çerçeveyi hem de bir örnek planlama çalışmasını incelemektedir. Teorik çerçevede çağdaş ve geleneksel planlama yaklaşımları karşılaştırmalı olarak ele alınmakta, çağdaş planlama yaklaşımlarının ortaya çıkmasını tetikleyen şartlar; demokrasi, katılım ve diyalog gibi kavramlara vurgu yapılarak anlatılmaktadır. Farklı katılım örüntülerine ilişkin demokrasi modelleri; stratejik planlama ve yönetişim konuları kapsamında tartışılmaktadır. Aynı zamanda; farklı yönetişim modelleri ele alınmaktadır. Bütün bu tartışılan konular ışığında; çalışma, stratejik planlamanın katılım, diyalog ve eylem gibi bileşenlerine teorik bir çerçeve sunmaktadır. Örnek planlama çalışmasında ise; Ankara Stratejik Planlama Deneyimi çalışmaya dahil olan bir araştırmacının bakış açısından yararlanılarak sunulmaktadır. Bu örnek çalışmada; planlama sürecindeki her evre, demokratik yönetişim mekanizmalarının oluşumunu destekleyen koşullar ve oluşan katılımcı organizasyonel yapılar kapsamında incelenmektedir. Sonuç olarak; örnek çalışma planlama sürecindeki her evreyi katılım, diyalog, eylem gibi kavramları göz önünde bulundurarak örgütsel yapı, diyalog süreçleri ve eylem planları kapsamında değerlendirmektedir. Bu çalışmada ayrıca, örnek çalışmada kullanılan bir araştırma yaklaşımı olarak kullanıldığından; demokratik yönetişim mekanizmalarının oluşumuna bulunduğu katkısıyla eylem araştırması yaklaşımı ele alınmaktadır.Çalışma, stratejik mekansal planlamayı katılımcı demokrasiye ve mekanda yönetişim mekanizmalarının oluşumuna katkıda bulunan etkileşimli bir planlama yaklaşımı olarak değerlendirmektedir. Ankara Stratejik Planlama Deneyimi araştırması bu yaklaşımın katılımcı örgütsel yapılar ve diyalog süreçlerinin oluşmasını desteklediğini ve kurumlararası ilişkilerin ortaya çıkmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Aynı zamanda stratejik planlama yaklaşımının izlenmiş olması çeşitli yönetim organları ve sektörel düzeyler arasında diyalog ve işbirliğinin oluşmasını sağlamıştır. Buna ek olarak; ildeki paydaşların sosyal ve politik kapasite inşa süreçlerini güçlendirmiştir. Stratejik planlamanın yol verdiği katılım pratiği; mekandaki örgütsel yapı için birleştirici bir etkiye sahip olmuştur. Sonuç olarak; süreçte elde edilen geniş katılım ve diyalog pratiğiyle, Ankara Stratejik Planlama süreci; sektörlerarası ve kurumlararası ilişkilerinin diyalog ve işbirliği içinde gelişmesi için birleştirici bir araç olmuştur. Böyece, teorik araştırmanın ve örnek çalışmanın sonucunda stratejik mekansal planlama yaklaşımının büyük oranda demokratik yönetişim yapılarının oluşmasını desteklediği çıkarılabilir. Ancak; bazı yerel etmenler stratejik planlama pratiklerinde etkin bir örgütsel yapı oluşumunu etkilemektedir. Katılım kültürü yoksunluğu, aftik yurttaş bilincinin eksikliği, yerelliğin bürokratik ve mevcut politik yapısı stratejik planlama sürecini bu anlamda etkileyen bazı yerel koşullardandır. Bu yüzden, bu tezde stratejik planlamanın katılım, diyalog ve eylem gibi demokratik yönetişim yapılarının oluşumunda önem taşıyan koşulları barındırdığı ve bununla birlikte; yerel koşulların sürecin yürütülmesinde ve demokratik örgütsel yapıların oluşması açısından beklenen sonuçlarda önemli bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to search the contribution of strategic spatial planning to the establishment of democratic governance structures. Within this aim; it discusses strategic spatial planning with respect to its procedural and organizational characteristics and the notion of governance with respect to the issue of participatory democracy. Additionally; it argues that strategic spatial planning includes some conditions including that enhance the development of democratic governance. In doing these; it both covers a theoretical framework and a case study. In the theoretical framework; it encompasses the traditional and contemporary planning approaches in a comparative way and it studies the circumstances that have triggered the emergence of contemporary planning approaches by concentrating on the notions of democracy, participation and dialogue. The theoretical part also discusses the democracy models with respect to different participation patterns, the characteristics of strategic planning and different models of governance. Within these issues; on the theoretical ground, the study presents the components of strategic spatial planning, participation, dialogue and action which enhance the emergence of democratic governance mechanisms. In the case study part; Ankara Strategic Spatial Planning Experience is presented by an insider?s point of view by extracting the theory from within the practice. The case study assesses each phase of the planning process within a consideration of the notions of participation, dialogue and action and in the context of organizational structure, dialogical process and action plans. In addition to all; this study embraces action research approach since it has been the research methodology implemented in the case which has fostered the formation of democratic governance mechanisms.The study assesses strategic spatial planning as an interactive approach which challenges participatory democracy while contributing to the emerging governance structures in space. The theoretical research and the case study analysis shows that strategic spatial planning approach enhances the establishment of democratic organizational structures, dialogical processes and inter-institutional relations. Also, the application of a strategic spatial planning approach in Ankara Strategic Spatial Planning Process has triggered cooperation among different governmental and sectoral levels and different spatial scales. Additionally, it has reinforced the construction of social and political capacities of stakeholders. The participatory practice that strategic spatial planning has yielded has had an integrative effect for the organizational structure in space. In conclusion, as the result of broad participation and establishment of dialogical processes, Ankara strategic spatial planning process served as an integrating device for the development of inter-sectoral and inter-institutional relations within dialogue and collaboration among actors. Thereby, as a result of the theoretical research and the case study it is concluded that strategic spatial planning approaches are likely to foster the establishment of democratic governance structures. However; there are some local circumstances that may affect the strategic spatial planning processes to develop an effective organizational structure. The local circumstances including lack of participation culture, active citizenry, the bureaucratic structure, the existing political structure in the locality are some significant factors that affect the process. Hence; this thesis argues that strategic spatial planning processes embrace prominent conditions including; participation, dialogue and action that have an important affect on the formation of democratic governance structures. Nevertheless, the local circumstances have an important weight on the process and its expected results.