Experimental and numerical investigation of buckling restrained braces
Burkulması önlenmiş çaprazların deneysel ve nümerik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 238402
  2. Yazar: MEHMET EMRAH ERYAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tipik bir burkulması önlenmiş çapraz çekirdek parçası ve burkulmayı önleyici mekanizmadan oluşmaktadır. Normal çaprazlarla kıyaslandıklarında, burkulması önlenmiş çaprazlar çekme ve basınç altında nerdeyse eşit yüklerde akmaktadırlar. Burkulmayı önleyici mekanizmalar genel olarak iki gruptan oluşmaktadır. Birinci grupta beton veya çimento harcı doldurulmuş kutu profiller kullanılarak, ikinci grupta ise sadece çelik profiller kullanılarak burkulma engellenmektedir. Burkulması önlenmiş çaprazların davranışı hakkında geniş bilgiye sahip olunsada, çelik profiller kullanılan mekanizmalarla ilgili detaylı çalışma bulunmamaktadır. Araştırılması gereken diğer bir konu ise çekirdek parça ile burkulmayı önleyen mekanizmanın arasında oluşan sürtünmeyi engelleyerek ya da azaltarak kesme kuvveti aktarılmamasını sağlayan bir ayırıcı malzemenin detaylandırılmasıdır. Bahsedilen konuları kapsayan iki aşamalı bir çalışma yapılmıştır. Birinci aşama çelik profiller kullanılarak oluşturulan burkulmayı önleyici mekanizmaların deneysel olarak incelenmesidir. İkinci aşamada ise numerik bir çalışma yürütülmüş olup burkulması önlenmiş çaprazlarda gözlenen sürtünme problemi çalışılmıştır. Deneysel çalışmalar çelik profiller ile oluşturulan mekanizmaların düzgün histeretik davranış sağladığını ve çimento harcı doldurulmuş kutu profillere alternatif olabileceğini göstermiştir. İstenilen eksenel yük davranışı için ayırıcı tabakanın malzeme ve geometrik özellikleri belirlenmiş ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A typical buckling restrained brace (BRB) consists of a core segment and a buckling restraining mechanism. When compared to a conventional brace, BRBs provide nearly equal axial yield force in tension and compression. Buckling restraining mechanism can be grouped into two main categories. Buckling is inhibited either by using a concrete or mortar filled steel tube or by using steel sections only. While a large body of knowledge exists on buckling restrained braces, the behavior of steel encased BRBs has not been studied in detail. Another area that needs further investigation is the detailing of the debonding material. For all types of BRBs, a debonding material or a gap has to be utilized between the core brace and the restraining mechanism. The main function of the debonding material is to eliminate the transfer of shear force between the core brace and the restraining mechanism by preventing or reducing the friction. A two phase research study has been undertaken to address these research needs. In the first phase an experimental study was carried out to investigate the potential of using steel encased BRBs. In the second phase a numerical study was conducted to study the friction problem in BRBs. The experimental study revealed that steel encased braces provide stable hysteretic behavior and can be an alternative to mortar filled steel tubes. Material and geometric properties of the debonding layer for desired axial load behavior were identified and are presented herein.