Monitoring the development of properties in fresh cement paste and mortar by ultrasonic waves
Taze çimento hamurları ve harçlarında özellik gelişiminin ultrases dalgalarıyla izlenmesi
  1. Tez No: 238401
  2. Yazar: ÖZLEM KASAP KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, PROF. DR. MUSTAFA TOKYAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Betonun taze haldeki ve erken yaşlardaki özelliklerinin belirlenmesi ve izlenmesi iş zamanlaması ve istenilen özelliklerde sertleşmiş beton elde etmek için önemlidir. Vicat ve penetrometre gibi standard deneyler, büyük ölçüde uygulayan kişinin tecrübesine dayandığı ve özelliklerin gelişimi ile ilgili olarak sürekli bir bilgi sağlayamadığı için, taze betonun kalite kontrolünde güvenilir ve objektif tahribatsız deney yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.Bu tezin amacı, taze çimento hamuru ve harçlarında özelliklerin gelişimini basınç dalgalarının iletimi yoluyla sürekli olarak gözlemlemektir. Bu amaçla normal portland çimentosu kullanılarak üç farklı su/çimento oranında çimento hamurları ve harçları hazırlanmıştır. Hidratasyon sırasında ultrases dalgalarının hızları sürekli olarak belirlenmiştir. Priz süreleri de standard yöntemler kullanılarak belirlenmiştir.Standard yöntemle 1, 2, 3, 7 ve 28 günlerde eğilme ve basınç dayanımları ve yine aynı günlerde geçirgen boşluk hacmi ölçülmüştür. Son olarak aynı su/çimento oranlarına sahip çimento hamurlarının hidratasyon ısıları izotermal kalorimetre yöntemi ile ölçülmüştür.UPV (Ultrases Hızı) gelişimi, numunelere uygulanan standard deneylerde elde edilen sonuçlar ile kıyaslanmıştır. Sonuçlar, UPV'nin çimento bazlı malzemelerin hidratasyonunun gözlemlenmesi için faydalı bir metod olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The determination and following up the development of properties during the fresh state and early ages of concrete are important in order to schedule the work and to obtain the desired properties in the hardened concrete. As the traditional methods such as Vicat and Penetrometer mostly depend on the experience of the operator and do not provide a continuous picture of the development of properties, reliable and objective non-destructive test methods are needed for the quality control of fresh concrete.The purpose of this thesis is to observe the development of properties of fresh pastes and mortars continuously by longitudinal ultrasonic waves. For this purpose, cement pastes and mortars with three different w/c ratios were prepared with ordinary portland cement. The ultrasonic pulse velocities were determinedcontinuously during hydration. The setting times were also determined by standard test methods.The flexural and compressive strength were determined at 1, 2, 3, 7 and 28 days by standard test method and the volume of permeable pores were also obtained at the same ages. Lastly, the heat of hydration of cement pastes of similar w/c ratios were determined by isothermal calorimetry.UPV (Ultrasonic Pulse Velocity) development was compared with the results of standard tests applied on the samples. The results revealed that the UPV is a useful method in monitoring the hydration process of cementitious materials.