Biological decay and its control by biomineralisation in calcareous stones
Tarihi yapı kireçtaşlarındaki biyolojik bozulmalar ve biyolojik bozulmanın biyomineralleştirme ile kontrolü
  1. Tez No: 238409
  2. Yazar: MELTEM CEMRE ÜSTÜNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL ÇETİN GÖZEN, PROF. DR. EMİNE NEVİN CANER SALTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Biyolojik aktivite tarihi malzemelerin önemli bozulma nedenlerinden biridir. Açık hava şartlarında, tarihi yapılarda kullanılan doğal yapı taşları fiziksel ve kimyasal değişimlere uğramaktadırlar. Bu şartlar biyolojik bozulmaların oluşmasında da etkilidirler.Bu çalışmada, Nemrut Dağı kireçtaşları ve Pessinus Arkeolojik Alanı mermerleri üzerindeki biyolojik bozulmalar incelenmiş ve biyomineralleştirme ile yüzey bozulmalarının kontrol altına alınması çalışmaları yapılmıştır. Topraktaki biyolojik aktivitenin ölçülmesi için geliştirilmiş olan Fluorescein diasetat (FDA) analizleri tarihi yapı taşlarındaki biyolojik bozulmaları incelemek üzere uyarlanmıştır.Biyolojik aktivitenin nitel olarak izlenmesi için taş kesitleri FDA ile muamele edilmiş, örneklerde oluşan floresanlık mikroskopta floresan lamba kullanarak incelenmiştir. FDA analizleri, biyolojik aktivitenin spektrofotometrik yöntemlerle nicel olarak tayininde de kullanılmıştır. X ışınları toz difraksiyonu (XRD) analizleri taş yüzeyindeki bozulma bölgelerinin ve taşın mineralojik yapısının tanımlanmasında kullanılmıştır. Taş yüzeyindeki biyolojik aktivite sonucu oluşan mikro değişimler ince ve kalın kesitlerde ışık mikroskobu ile incelenmiştir. Biyolojik bozulmanın kontrolü çalışmaları taş yüzeyine kalker bakterilerinin uygulanması ile oluşan biyomineralleştirme ile çalışılmıştır. Bu uygulamanın sonuçları XRD, ışık mikroskobu, SEM-EDXve FDA analizleri ile değerlendirilmiştir.Çalışmanın sonuçları biyolojik aktivitenin tarihi yapı taşları için önemli bir bozulma faktörü olduğunu göstermiştir. Biyolojik aktivitenin taş yüzeyinden başlayarak mikro çatlaklardan içeriye doğru dört santimetreye kadar ilerlediği görülmüştür. Kireçtaşı ve mermerlerin yüzey bozulmalarının Bacillus cereus bakterisi kullanılarak biyomineralleştirme yöntemi ile kontrol altına alınması sonuçları da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biodeterioration has an important role in weathering of historical materials. Natural stone materials become vulnerable to physical and chemical changes in outdoor conditions, favouring the biological growth.In this study, biodeterioration on calcareous stones and its control by biomineralisation were studied on limestones from Nemrut Mount Monument and marbles from Pessinous Archaeological Site. For qualitative and quantitative detection of biological activity fluorescein diacetate (FDA) method that was developed for soil microbial activity was applied to stones of historic monuments. Qualitative FDA analysis was used on cross sections of the samples in order to observe the depth of penetration and effects of biomineralisation using a light microscope with fluorescent light source. Quantitative FDA analysis was done by spectrophotometric determination of fluorescence formed by FDA treatment. X-Ray Diffraction (XRD) analyses were used in determining mineralogical structure of patinas and stone base. Light microscopy was used to investigate changes in morphological structure of historic stone in cross and thin sections of the samples. The control of biodeterioration on stone surfaces was studied by biomineralisation treatments using Bacillus cereus. The results of biomineralisation were evaluated by XRD, light microscopy, SEM-EDX and FDA analyses.The results of this study showed that the biodeterioration was an important decay factor in stone materials. It started from the surface and penetrated through the microstructure of the stone up to about four cm depth. Biodeterioration also contributed to the growth of microcracks. Results of biomineralisation using B.cereus to form a protective coating on limestone and marble were also discussed.