Analysis and design for aluminum forging process
Alüminyum dövme prosesinin analizi ve tasarımı
- Tez No: 238408
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Alüminyum dövme parçalar hafifliği ve dayanıklılığından dolayı otomotiv, havacılık ve uzay sanayinde artarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, belirli bir endüstriyel parçanın iki farklı alaşımda (Al 7075 ve Al 6061) alüminyum dövme uygulamaları analiz edilmiştir. Dövme parça, dövme prosesi ve dövme kalıpları alüminyum dövme tasarım parametrelerine göre tasarlanmıştır. Önerilen uygulamanın Sonlu Hacim Metodu kullanılarak benzetimi yapılmıştır. Benzetimlerde, parçanın dövme prosesi sırasındaki analizi gerçekleştirilmiştir ve gerekli olan dövme kuvveti, sıcaklık dağılımı ve parçadaki etkin gerilim dağılımı elde edilmiştir. ODTÜ-BİLTİR Merkezi CAD/CAM Laboratuarında kalıpların üretimi yapılmıştır. ODTÜ-BİLTİR Merkezi Dövme Araştırma ve Uygulama Laboratuarında deneysel çalışma yapılmıştır. Parçalar sonlu hacim benzetimlerinde elde edildiği gibi hatasız olarak üretilmiştir. Deneyin ve sonlu hacim benzetiminin sonuçları karşılaştırılmış ve sonuçların tutarlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum forging products has been increasingly used in automotive and aerospace industry due to their lightness and strength. In this study, aluminum forging processes of a particular industrial part for the two different alloys (Al 7075 and Al 6061) have been analyzed. The forging part, forging process and the required dies have been designed according to the aluminum forging design parameters. The proposed process has been simulated by using the Finite Volume Method. In the simulations, analysis of the part during forging process has been performed; and the required forging force, the temperature distribution and the effective stress distribution in the parts have been obtained. The forging dies were produced in the METU-BILTIR Center CAD/CAM Laboratory. The experimental study has been performed in the METU-BILTIR Center Forging Research and Application Laboratory. The parts were produced without any defects as obtained in the finite volume simulations. The results of the experiment and finite volume simulation are compared and it has been observed good agreement.