Hazır beton santrallerinde çevre ve iş güvenliği yönetmeliklerine uyumun değerlendirilmesi
Evaluation of compliance with environmental and occupational safety regulations in ready-mixed concrete plants
- Tez No: 952599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, hazır beton santrallerinde çevre ve iş güvenliği yönetmeliklerine uyum süreçlerinin kapsamlı bir analizini sunmaktadır. İlk aşamada, Türkiye'deki mevzuat çerçevesi ve sektör raporları incelenerek hazır beton santrallerinin çevre ve iş güvenliği uygulamaları hakkında genel bir çerçeve çizilmiştir. Ardından, nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma bir araştırma yöntemi benimsenmiştir. Nicel veriler anket uygulamaları aracılığıyla elde edilmiş; santrallerin farklı ölçekleri, çalışan deneyim düzeyleri ve kurumsal yapıları çerçevesinde çevre ve iş güvenliği mevzuatına uyum düzeyleri istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Nitel boyutta ise yarı yapılandırılmış görüşmeler ve doküman incelemeleri yoluyla, uygulamada karşılaşılan zorluklar, iyi örnekler ve katılımcıların bakış açıları derinlemesine ortaya konmuştur. Bulgular, büyük ölçekli ve kurumsallaşmış santrallerde mevzuata uyum düzeyinin daha yüksek olduğunu, ancak küçük ölçekli işletmelerde maliyet ve teknik yetersizlik kaynaklı sorunların baskın seyrettiğini göstermektedir. Ayrıca, eğitim ve denetim sıklığının kaza oranları üzerinde belirgin bir etkisi olduğu, teknolojik altyapıya yapılan yatırımın çevre performansını yükselttiği ve mevzuat uyumunun uzun vadede işletme performansına olumlu katkı sağladığı tespit edilmiştir. Sonuçlar, mevzuat uyumunun sadece yasal bir zorunluluk olmaktan öte, sektörde stratejik bir rekabet unsuru haline geldiğini doğrulamakta ve denetim mekanizmalarının geliştirilmesi, kurumsal kapasitenin artırılması ve sürekli eğitim programlarıyla entegre bir yönetim anlayışının yerleşmesi yönünde öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive analysis of compliance with environmental and occupational safety regulations in ready-mixed concrete plants. Initially, a general framework was established by examining the regulatory context in Turkey as well as sector-specific reports. A mixed-method research method was then employed, incorporating both quantitative and qualitative approaches. Quantitative data were collected through surveys, where the level of compliance with environmental and occupational safety regulations was statistically evaluated, taking into account various plant scales, employee experience levels, and organizational structures. Qualitative data were obtained via semi-structured interviews and document review, offering in-depth insights into the challenges encountered in practice, best practices, and participant perspectives. The findings reveal a higher level of regulatory compliance in large-scale and more institutionalized plants, whereas smaller facilities face cost and technical constraints. In addition, it was determined that the frequency of training and inspections significantly affects accident rates, that investment in technological infrastructure increases environmental performance, and that regulatory compliance contributes positively to business performance in the long term. The results confirm that regulatory compliance is not only a legal obligation but also a strategic competitive element in the sector, and they offer suggestions for developing inspection mechanisms, increasing institutional capacity, and establishing an integrated management approach with continuous training programs.