Cultural heritage management and tourism impact: The case study of Tripoli
Turizm ve yerel kalkinmada bir planlama araci olarak kültürel miras yönetimi Trablus örneği
- Tez No: 238426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH PINARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Tourism, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son zamanlarda turizm sektörü, kürese yeniden yapılanmadan dolayı, yerel ekonomik kalkınmanın önemli bir parçası olarak önem kazanmakta önem kazanmakta ve pek çok kent de turizme dayalı kalkınma gerçekleştirmektedir. KMY kavramı, planlama yaklaşımı ile turizm sektörü için önemi artan bir altbaşlık olmaktadır. Kavram, kültürel, soyal, ekonomik ve turistik sektörleri, daha kapsamlı bir plan ile bir arada içermektedir.Bu tezin amacı KYM'ni tarihi kent merkezinde KYM ile kalkınma sağlayan Tripoli örneği ile incelemektir. Tez, Trablus kentindeki yerel etkiyi analiz etmeye ve yerel kalkınma ve turizm aktiviteleri için yeni rehabilte edilmiş olan tarihi kent merkezini tanıtmaktır. Araştırma yöntemi olarak Trablus örneğini kullanarak, bu araştırma Abou Ali mahallesine yoğunlaşır. Özellikle bu mahallede, kent düzeyinde hazırlanan kültrel miras yönetimine ve KMYe dayalı yerel turizm ve ekonomik kalkınma gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın ana amacı, ulusal ve uluslararası destekler ile desteklenen yerel yönetim KMYnin ihmal edilen tarihi kent merkezinin canlandırılmasında ve yerel ekonomide bir merkez olarak faliyete geçirilmesindeki rolüdür.
Özet (Çeviri)
Recently tourism sector has been gaining more importance as an essential part of the local economic development due to the global economic reformation, and many cities have achieved tourism based on local economic development. The concept of CHM has increasingly become an important subtitle for tourism sector with planning perspectives as a significant planning tool. The concept consists of combining the cultural, social, economic, and touristic sectors for an enhanced wider plan.This thesis aims to investigate CHM on the case of Tripoli which has witnessed CHM development at its old city centre. It tries to analyze the local impact on Tripoli city and introduce a newly rehabilitated historical city centre for better tourism activities and an improved local development. Using Tripoli study case as a research method, this research focuses on Abou Ali district in Tripoli city. This district, in particular, has examined local tourism and economic development based on a CHM project prepared at the city level base to improve its local economy depending on cultural management related to its tourism activities. The local government, assisted by national and international supports, has introduced CHM to help the old neglected historical city centre re-emerge into the local economy which is the focal point this thesis aims to study.