Miras alanlarının korunmasında sorumlu turizm ve paydaş ağı ilişkisi: Kemaliye örneği
The connection between responsible tourism and stakeholder networks in the protection of heritage sites: The case of Kemaliye
  1. Tez No: 950440
  2. Yazar: BÜŞRA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY KEREM KORAMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Son yıllarda dünya genelinde turizm faaliyetlerinin hızla artması, özellikle kültürel miras alanlarını hem fiziksel hem de sosyo-kültürel açıdan derinden etkilemektedir. Küresel turizm ağlarının genişlemesi, yalnızca mekânsal hareketliliği değil, aynı zamanda mirasın tanımı, temsil biçimi ve yönetim paradigmasını da dönüştürmektedir. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ya da geçici statüde bulunan pek çok alan, bu büyüyen turizm baskısı karşısında koruma-kalkınma ikilemi içerisinde yeni yönetişim ve planlama modellerine ihtiyaç duymaktadır. Literatürde özellikle sürdürülebilir turizm, aşırı turizm ve yerel katılım başlıkları altında bu dönüşüm irdelenirken, son dönemde sorumlu turizm kavramı hem eleştirel miras çalışmalarında hem de çok aktörlü yönetişim modellerinde ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu bağlamda, çalışmanın temel problemi; kültürel miras alanlarının korunmasına yönelik çabaların, artan turizm faaliyetleriyle nasıl gerilimli bir zemine oturduğu, bu süreçte yerel aktörlerin çoğu zaman sürecin dışında kaldığı ve sorumluluğun yalnızca yönetsel yapılara yüklenmesiyle birlikte çok yönlü kırılganlıkların ortaya çıktığıdır. Özellikle UNESCO'nun geçici listesinde yer alan Kemaliye gibi küçük ölçekli yerleşimlerin, turizmle birlikte kültürel, çevresel ve yönetsel tehditlerle karşı karşıya kaldığı, bunun yanı sıra, süreç yönetimlerinde sistematik, yer temelli, sorumluluk esaslı mekanizmaların henüz yeterince gelişmediği saptanmıştır. Bu nedenle, sadece fiziksel bir koruma odağından değil, sosyal dokunun sürdürülebilirliğini gözeten, kapsayıcı ve ilişkisel bir planlama anlayışı ihtiyacı ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda tezin amacı, Kemaliye örneği ile miras alanlarında koruma temelli bir sorumlu turizm planlama modeli (çevresel, kültürel, sosyal ve ekonomik ilkeler bağlamında) geliştirmek, bu modelin merkezine ise paydaşlar arası etkileşimi ve farkındalıkları yerleştirmektir. Çalışma, yalnızca teknik bir analiz sunmakla kalmayıp, aynı zamanda aktörlerin bilgi, güç, ilgi düzeyleri ve sorumluluk ilişkilerini haritalandırarak çok aktörlü bir yönetişim zeminini kurmayı hedeflemiştir. Bu hedefe ulaşmak için paydaş paydaş teorisi, içerik analizi ile sosyal ağ teorisini metodolojik olarak bir arada kullanmış, çok katmanlı bir veri analiz yaklaşımı benimsemiştir. Kemaliye'nin örnek alan olarak seçilme gerekçesi, sahip olduğu kültürel peyzaj zenginliği, yerel üretim sistemlerinin sürekliliği, mimari miras değerleri ve UNESCO geçici liste statüsüyle birlikte artan turizm baskısına karşı büyüyen ve bu durumun endişe başlıklarına ilişkin potansiyel barındıran bir alan olmasıdır. Ayrıca, mevcut yapı içerisinde sistemli bir turizm planlamasının bulunmaması da çalışma alanı seçiminde belirliyici bir başlık olmuştur. Bu nedenle, konu özelinde Kemaliye bir erken uyarı noktası olarak konumlandırılmıştır. Araştırma, başlangıçta nitel veri toplama teknikleriyle şekillendirilmiş, yarı yapılandırılmış görüşmeler, içerik analizi ve sosyal ağ analizi yöntemleri ile birlikte nicel verilere dönüştülmüştür. Paydaş belirleme süreci kartopu örneklemesi ile yürütülmüş, aktörlerin ilişki yapıları, sorumluluk düzeyleri ve etkileri Gephi yazılımı ile modellenmiştir. İçerik analizi ise MaxQDA ile yürütülerek görüşmelerde öne çıkan temalar sistematik biçimde kodlanmış, böylece hem anlam haritaları hem de aktörlerin söylemsel pozisyonları görünür hale getirilmiştir. Elde edilen bulgular, Kemaliye'de paydaş yapılanmalarının her bir kategori başlığı için sırasıyla; anahtar (stratejik karar vericiler), birincil (köprü kurucular), ikincil (destek grupları ) ve üçüncül (farkındalık ortakları ) aktörler olarak gruplamaları yapılmıştır. Bu yapı, hem sistem içerisindeki paydaş yakınlığını hem de konulara yönelik çıkarımların yapılmasını sağlamıştır. Ayrıca, öneri adımında yapılan düzenlemelerle bu paydaş gruplamaları düzenlenerek yeni bir sorumlu paydaş modeline dönüştürülmüştür. Buradaki en önemli bulgular ise; merkezi güç paydaşı olarak görülmesi gereken kamunun çeperlerde ilgisiz ve uzak mesafeden alana dahil olması gerçeği olmuştur. Yerel gruplar ya da gençler gibi alanın kırılgan paydaş grupları ise; istekli ancak ağa katılımda etkisiz ilişki ağlarına sahip olarak görünmüştür. Sosyal ağ analizinde merkezilik, yakınlık ve arasındalık değerleri; bilgi akışının dar, iletişim ağlarının ise kırılgan olduğunu ortaya koymuştur. Sorumlu turizm bağlamında bu yapı; koruma kararlarının yerel bilgiyle desteklenmemesi, ortak sorumluluk bilincinin gelişmemesi ve yönetim süreçlerinde dahiliyet eksikliği olarak yansımaktadır. Tezin sonuç adımında geliştirilen Kemaliye sorumlu turizm yaklaşım önerisi, çevresel, sosyal, kültürel ve ekonomik boyutları birlikte değerlendiren bütüncül bir çerçeve sunmaktadır. Bu modelde, yerel bilginin kurumsallaştırılması, paydaşların doğru konumda doğru başlıklarla süreç katılımlarının sağlanması, mekansal planlamanın yerel değerlerle uyumlu hale getirilmesi ve turizm taşıma kapasitesinin bilimsel temellerle belirlenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, bu öneri yaklaşım ve ilkeler, sadece Kemaliye için değil, benzer karakterdeki kültürel miras alanları için de ölçeklenebilir bir politika önerisi niteliği taşımaktadır. Sonuç olarak bu tez, miras alanlarının korunmasına yönelik yaklaşımların yalnızca fiziksel çevreyi değil, aynı zamanda bilgi, ilişki ve sorumluluk ağlarını kapsayan çok katmanlı bir yapıyla ele alınması gerektiğini savunmaktadır. Özetle, bu tez, miras alanlarında yaşanan turizm kaynaklı kayıpları tespit etmeye yönelik geç kalınmış müdahale yaklaşımlarından ziyade, bu alanların henüz baskı altına girmeden, yerel sorumlulukla şekillenen bütüncül bir planlama anlayışıyla yönetilebileceğini savunmaktadır.“Sorumlu toplum”ile birlikte şekillendirilen“sorumlu turizm ilke ve önerileri”, mirasın sürekliliğini sağlayacak, kapsayıcı, önleyici ve dönüştürücü bir yönetişim aracı olarak konumlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid growth of tourism activities worldwide has had a profound impact on cultural heritage sites, both physically and socio-culturally. The expansion of global tourism networks is transforming not only spatial mobility but also the definition, representation, and management paradigms of heritage. A considerable number of regions included in the UNESCO World Heritage List, or which have obtained temporary status, are confronted with the protection-development dilemma in the face of mounting tourism pressure, necessitating the introduction of novel governance and planning models. As is evident in the extant literature, this transformation has been examined under the headings of sustainable tourism, overtourism, and local participation. However, it is the contention of the present study that the concept of responsible tourism has recently come to the fore in both critical heritage studies and multi-actor governance models. In this context, the primary problem of this study is the increasingly tense relationship between efforts to protect cultural heritage sites and the rise of tourism activities. It also examines how local actors are often excluded from the process, leading to multidimensional fragilities as responsibility is placed solely on administrative structures. It has been observed that small-scale settlements such as Kemaliye, which are included in UNESCO's tentative list, face cultural, environmental, and administrative threats alongside tourism. Furthermore, it has been determined that systematic, place-based, responsibility-based mechanisms for process management are not yet sufficiently developed. Consequently, there is an imperative for a planning approach that transcends a purely physical conservation focus, instead prioritising the sustainability of the social fabric. This should be achieved through the adoption of an inclusive and relational perspective. In this regard, tourism presents opportunities for social and economic development but also poses risks to heritage sites. Responsible tourism plays a key role in this context, as it promotes responsible economic growth, environmental stewardship, and social equity, ensuring that tourism supports both local sustainability and cultural authenticity without sacrificing the heritage site's intrinsic values. In this context, the aim of this thesis is to develop a conservation-based responsible tourism planning model (in the context of environmental, cultural, social, and economic principles) using the example of Kemaliye, placing stakeholder interaction and awareness at the centre of this model. The study does not merely present a technical analysis; it also aims to establish a multi-actor governance framework by mapping the actors' knowledge, power, interest levels, and responsibility relationships. In order to achieve this objective, the present study employs stakeholder theory, content analysis and social network theory in its methodological approach. It adopts a multi-layered data analysis approach. The selection of Kemaliye as a case study area was due to the following factors: its rich cultural landscape, the continuity of its local production systems, its architectural heritage values, and its status on the UNESCO tentative list. These factors were then combined with growing tourism pressure and the potential for concerns related to this situation. Moreover, the absence of a systematic tourism plan within the prevailing structure was a decisive factor in the selection of the study area. Consequently, Kemaliye has been designated as an early warning point in this regard. The research was initially shaped by qualitative data collection techniques and was transformed into quantitative data using semi-structured interviews, content analysis, and social network analysis methods. The stakeholder identification process was conducted using a snowball sampling method, and the actors' relationship structures, levels of responsibility, and impacts were modelled using Gephi software. Thematic analysis was conducted using the software MaxQDA, and the themes that emerged in the interviews were systematically coded, thus rendering both the meaning maps and the actors' discursive positions visible. The findings obtained were grouped into the following categories for each stakeholder structure in Kemaliye: key (strategic decision-makers), primary (bridge builders), secondary (support groups), and tertiary (awareness partners). This structure has ensured both stakeholder proximity within the system and the possibility of drawing conclusions on issues. In addition, the adjustments made in the recommendation step have resulted in the organisation of these stakeholder groupings into a new responsible stakeholder model. The most significant findings of this study are that the public, which should be regarded as the central power stakeholder, exhibits indifference and distance from the periphery. It was evident that fragile stakeholder groups in the field, such as local groups or young people, appeared to have willing but ineffective relationship networks in terms of network participation. A study of centrality, closeness and betweenness values in social network analysis has revealed that information flow is limited and communication networks are fragile. In the context of responsible tourism, this structure is reflected in the lack of support for conservation decisions informed by local knowledge, a lack of a sense of shared responsibility, and the exclusion of stakeholders in management processes. The Kemaliye responsible tourism approach, as outlined in the thesis' conclusion, presents a comprehensive framework that evaluates the environmental, social, cultural, and economic dimensions in unison. The model's primary objectives are the institutionalisation of local knowledge, the facilitation of stakeholder participation in the decision-making process, the alignment of spatial planning with local values, and the determination of tourism carrying capacity based on scientific foundations. Moreover, the proposals approach and principles can be regarded as a scalable policy recommendation, which has the potential to be implemented not only in Kemaliye, but also in analogous cultural heritage areas. In conclusion, this thesis posits that approaches to the protection of heritage areas must be addressed through a multi-layered structure that encompasses not only the physical environment but also networks of knowledge, relationships, and responsibilities. In summary, this thesis posits that, in contrast to late interventions aimed at identifying tourism-related losses in heritage areas, these areas can be managed through a holistic planning approach shaped by local responsibility before they come under pressure. The“principles and recommendations for responsible tourism”which have been formulated in collaboration with a“responsible society”are presented as an inclusive, preventive, and transformative governance instrument to ensure the continuity of heritage.