Evaluation of steel building design methodologies: TS 648, EUROCODE 3 and LRFD
Çelik yapıların tasarım metodlarının değerlendirilmesi: TS 648, EUROCODE 3 ve LRFD
- Tez No: 238432
- Danışmanlar: PROF. ÇETİN YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı ülkelerde inşa edilmiş fakat aynı geometriye, malzemeye ve zemin koşullarına sahip olan çelik yapıları malzeme sarfiyatları bakımından karşılaştırmaktır. Aynı çelik yapı farklı kat varyasyonları (2, 4, 6, 8, 10) için TS 648, AISC-LRFD ve Eurocode 3`e göre dizayn edilmiştir. TS 648` e göre tasarım yapılırken Türk Deprem Şartnamesi (TDY 2007) ve Türk Yük Şartnamesi (TS 498) kullanılmıştır. AISC-LRFD` ye göre tasarım yapılırken Amerikan İnşaat Mühendisleri Topluluğu`nun Binalar ve Diğer Yapılar için Minimum Dizayn Yükleri Şartnamesi (AISC Standard 7-05) ile Çelik Yapılar için Sismik Önlemler Şartnamesi (AISC Standard 341-05) kullanılmıştır. Eurocode 3` e göre tasarım yapılırken Avrupa Deprem Şartnamesi (Eurocode 8), Avrupa Yük Şartnamesi (Eurocode 1) ve Yapı Dizaynının Temeli Şartnamesi ( Eurocode - EN 1990) kullanılmıştır. LRFD ve Eurocode 3 yönetmeliklerine göre dizayn edilen yapılarda, 1m2 alana düşen çelik ağırlığı yaklaşık olarak aynıdır. Aynı zamanda bu iki yönetmelik TS 648`e kıyasla %20 daha hafif sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is designing steel structures with the same geometry, material and soil conditions but in the different countries, and comparing these designs in terms of material savings. According to three steel building codes, namely TS 648, LRFD, Eurocode 3, same structures with various stories (2, 4, 6, 8, and 10) are analyzed and designed. To calculate the design loads, Turkish Earthquake Code 2007 and Turkish Standard 498 (Design Load for Buildings) are utilized when TS 648 is applied. When LRFD is concerned, ASCE Standard 7-05 (Minimum Design Loads for Buildings and Other Structures) and AISC Standard 341-05 (Seismic Provisions for Structural Steel Buildings) are used for calculation of the design loads and earthquake loads. When Eurocode 3 is applied, Eurocode 8 (Earthquake Resistance Code), Eurocode 1 (Actions of Structures) and Eurocode-EN 1990 (Basis of Structural Design) are used in order to determine the design and earthquake loads. Weight of steel used on 1 m² is almost the same for procedures of LRFD and EC3.It is important to note that those procedures consider 20 % of material saving compared to TS648.