Elastic-plastic finite element analysis of semi-hot forging dies
Yarı sıcak dövme kalıplarının elastik-plastik sonlu elemanlar analizi
  1. Tez No: 238431
  2. Yazar: MURAT HALİSÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yarı sıcak veya ılık dövme, sıcak ve soğuk dövme işlemlerinin avatajlarını birleştirerek, geleneksel dövme işlemlerine ekonomik bir alternatif oluşturmaktadır.Bu çalışmada, sıcak dövülerek üretilen bir parçanın yarı sıcak dövülerek üretilmesi için yeni bir dövme düzeni ve ön şekillendirme kalıp tasarımı sunulmuştur. Dövme işleminin aşamaları üzerinde termal mekanik analizler gerçekleştirilmiştir. Başlangıç malzemesi ve kalıplar elastik plastik cisimler olarak modellenmiştir. Önşekillendirme kalıplarının geometrisinin kalıp gerilimlerine ve dövme kuvvetine etkileri sonlu elemanlar metoduyla incelenmiştir. İki adet farklı ticari sonlu elemanlar analiz programından alınan sıcak ve yarı sıcak dövme sıcaklık aralıklarındaki sonuçları karşılaştırılmıştır. Belirli parça için dövme sıcaklığı belirlenmiş ve 1000 tonluk dövme presi ile deneyler yapılmıştır. Parçalar hatasızolarak üretilmiş ve çapak şeklindeki malzeme kaybı azaltılmıştır. Sayısal sonuçlar, deneyin sonuçlarıyla kıyaslanmış ve tutarlılık sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Semi-hot or warm forging is an economical alternative to the conventional forging processes by combining advantages of hot and cold forging processes.In this study, a new forging process sequence and design of the preform die for a part which has been produced by hot forging are proposed to be produced by semi-hot forging. Thermo-mechanical finite element analyses are performed over the stages of forging process. The billet and the dies are modeled as elastic-plastic bodies. Effects of preform die geometry on the die stresses and the forging load are investigated using finite element method. Comparison of the results obtained by using two different commercial finite element analysis programs is done for semi-hot and hot forging temperature ranges. The forging temperatures are determined for the particular part and the experiments are conducted by using the 1000 ton forging press. The parts are produced without any defects and material wastage inthe form of flash is reduced. The numerical results are also compared with the experimental results and a good agreement is achieved.