Design of intelligent nanoparticles for use in controlled release
Kontrollü salım amacıyla akıllı nanopartiküllerin tasarımı
- Tez No: 238435
- Danışmanlar: PROF. DR. VASIF HASIRCI, PROF. EMO CHİELLİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma kanser tedavisinde kullanılmak üzere, sıcaklığa duyarlı, akıllınanopartiküllerin tasarlanmasını ve oluşan kontrollü salım sistemininetkinliğinin in vitro koşullarda test edilmesini amaçlamaktadır. Sıcaklığaduyarlı bir polimer olan poli(N-izopropilakrilamit), bu projede kullanmak içinseçilmiştir. LCST derecesi 32 olan bu polimer, LCST'nin altında hidrofilik,üstünde hidrofobik davranışlar göstermektedir. Bu özelliği kullanılarak,nanopartiküllerin ilaç salımını kontrol etmek amaçlanmıştır.Nanopartiküller nanoçöktürme yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Çözüldüğüsolüsyonun çöktüğü solüsyona oranı ve bu karışımdaki polimer miktarıdeğiştirilerek farklı örnekler elde edilmişitir. Bu nanopartiküllerkarşılaştırıldığında, solüsyon oranı arttığında ve polimer miktarı azaltıldığındapartikül boyutlarının anlamlı bir şekilde küçüldüğü gözlenmiştir. Bunun nedenisolüsyon akışkanlığına bağlanmıştır.Farklı başlatıcı ve hızlandırıcı miktarları kullanılarak elde edilen polimerlerdenhazırlanan nanopartiküllerin boyutlarının ve salım hızlarının belirgin bir şekildefarklı olduğu belirlenmiş ve ayrıca farklı oranlarda çapraz bağlanmışpolimerlerden elde edilen partiküllerin de partikül boyutunun çapraz bağlamaoranı arttıkça küçüldüğü gözlenmiştir.Polimerin LCST derecesinin üstünde ve altında in situ salım deneyleri yapılmışve çağraz bağlanmamış partiküllerin LCST`nin üstünde salım hızının daha fazlaolduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanında çağraz bağlı partiküllerde belirgin birfark bulunmamıştır.Çapraz bağlanmış ve bağlanmamış nanopartiküller, toksik etkilerini araştırmakiçin Saos-2 hücre hattında test edilmiştir. Çapraz bağlı partiküller göreceliolarak sitotoksik bulunmuştur. Biyoaktif ajan olan Celecoxib yüklü çaprazbağlanmamış nanopartiküllerin artan bir toksisiteleri olduğu gösterilmiştir.Sonuç olarak, çapraz bağlanmamış nanopartiküllerin, daha fazla ilaçyüklenmesi sağlanarak, kanser terapi için uygun bir taşıyıcı olabileceğidüşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this project was to design an intelligent controlled release systembased on thermoresponsive nanoparticles for cancer therapy and to evaluatethe efficiencies of these systems with in vitro cell culture. Poly(Nisopropylacrylamide),an important thermoresponsive polymer, was selectedfor this study to prepare the responsive nanoparticles. This polymer has anlower critical solution temperature (LCST) of 32 oC, below which it ishydrophilic and above this temperature, it shows hydrophobic behavior.Controlling drug release with this property was the objective of this study.Nanoparticles were prepared by nanoprecipitation method. By using differentsolvent:non-solvent ratios and polymer concentrations, different sampleswere prepared. The particle size was decreased when solvent:non-solventratio was increased and polymer concentration was decreased. This was foundto be related with the solution viscosity.Nanoparticles prepared from polymers prepared with different initiatoraccelaratoramounts had significantly different sizes and release rates, andadditionally the size of particles prepared from polymers with variouscrosslinker amounts were decreased with increased croslinker amount.In situ release experiments were performed both below and above polymer`sLCST degree. Uncrosslinked nanoparticles demonstrated higher release rate ofCelecoxib above LCST. However, there was no significant difference with thecrosslinked nanoparticles.Crosslinked and uncrosslinked nanoparticles were tested on Saos-2 cells toassess their toxicity. Both Celecoxib loaded and free crosslinked particles werefound to be cytotoxic. Uncrosslinked nanoparticles showed an increasedtoxicity upon loading with the bioactive agent, Celecoxib. In conclusion,uncrosslinked particles would be a proper drug carrier for cancer therapy withenhanced drug loading.