Televizyon programı dekorlarının estetik açıdan incelenmesi
An assessment of the television programs' decors in terms of easthetics
- Tez No: 238447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Televizyon programları izleyiciye iletilmek üzere programın içeriğine bağlı olarak kendine özgü mesajlar içermektedir. Bu mesajların iletilmesinde televizyon programlarına ait özgün bir dil kullandığı ve bu dilin süreç içinde geliştiği ve değiştiği bilinmektedir. Programın dekoru da bu dil içerisinde önemli ve yadsınamaz bir yer tutmaktadır. Çalışmanın amacı, televizyon yapımlarında dekorun öneminin, amaca uygun üretilmiş dekorların özelliklerinin ve televizyon yapımlarına yapacağı katkıların incelenmesidir.Birinci bölümünde, çalışmanın problemi, amacı ve kapsamı belirlenmiş, televizyonun tanımı yapılmış, icadı ve tarihsel gelişiminden kısaca bahsedilmiş, iletişim araçları içerisinde televizyonun yeri, görüntünün dili ve bu dile etkiyen unsurlar hakkında bilgiler verilmiştir. Tezin ana konusu olan dekorun televizyon stüdyolarındaki yeri, ilişkisi ve biçimlenişi hakkında bilgiler verilmiş, dekor uygulamalarına, dekorun amacına ve dekoru oluşturan öğelere değinilmiştir.İkinci bölümde, televizyon dekor görüntüsünün estetiğine etkiyen unsurlar hakkında bilgiler verilmiş, bu çerçevede dekor estetiği için önemli olan bazı temel tasarım kriterlerinden söz edilmiştir. Televizyon stüdyolarında programın amacına uygun dekor tasarımına ve ana başlıklar halinde program cinslerine göre dekor düzenlerine yer verilmiştir.Sonuç bölümde ise, elli kişilik bir denek grubuyla yapılan anket çalışması ile elde edilen veriler, istatistiksel hale getirilip incelenmiş, seçilen program türlerinin dekorlarının biçim, renk, doku, aydınlatma ve stil başlıkları altındaki özelliklerine bakılmış ve elde edilen veriler doğrultusunda değerlendirmeler yapılarak bulgular izlenme yoğunluğu raporlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Television programs are delivered to the viewer depending on the content of the program contains its own message. Communicate this message in a unique language that is used for television programs and the development of the language and the process is known to change. Programs in this language are important and also the decoration cannot be denied a place to be. The purpose of Study, the importance of decoration in the television production of the relevant features and television productions produced decorative contribution to the review is to be made.The first section, studies of the problem, purpose and scope defined, the definition of television is made, invented and talk about the historical development, and communication tools in the place of television, the image of the language and the impact this language about the elements are given. Scenery is the main topic of the thesis in the TV studio locations, relationships, and was given information about formatting, decorative applications, create decorations and decor items from the goal have been talking about.The second section, the aesthetic impact of television images of the scene information about the given element, in this framework is important for aesthetic decoration of some basic design criteria were mentioned. The purpose of the program according to the television studio and the main headlines in the decorative design programs according to the sex scene was talking about the layout.Results section fifty-person group of subjects with the survey results obtained from the data, statistical made are examined the selected program types of decorative form, color, texture, lighting and style of the title in gold features a look at and the data obtained according to assessments made findings rating reports were compared.