Televizyon yapımlarında dekor
Scene in television production
  1. Tez No: 120682
  2. Yazar: ÜNAL İÇÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEZBAN GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
179 ÖZET Dekor; tiyatro, sinema ve televizyonda sahneye konulan, filme alınan bir yapıtın konusunun geçtiği yerin ve çağının özelliklerini belirleyen gereçlerin (mobilya vb.nin) tümü ve bunların sahnede düzenlenmiş biçimidir. Sahneleme (mizansen):“Bir drama yapıtındaki çeşitli sahne yorumlama öğelerinin (sahne tasarımı, sahne giysisi, sahne müziği, ışıklandırma, oyunculuk vb.), belli bir oyun-zamanı ile belli bir oyun-mekanı içinde biçimlendirilmesidir”. Sahne sanatlarında sahne tasarımı sahnenin bütünsel görünüşünü, belirlerken sahne dekoru bu tasarımı sahne mekanı içinde üç boyutlu bir hale getirmektedir. Bununla birlikte son dönemde sahne tasarımı dekorun yanı sıra çevre düzenini de kapsayacak biçimde, gösterim mekanının biçimsel düzeni, sahne mekanının tüm görüntüsel yapılandırılması anlamına gelmektedir. Opera, bale, tiyatro gibi sanat alanlarının, çok çeşitli açık hava, doğal ve kamusal alan gösterileri için yapılan çevre düzeni (çevre tasarımı) uygulamaları sahne ve dekor tasarımı uygulamalarını kapalı mekanların dışına taşımaktadır. Işıklama, sahne sanatları için (tiyatro, opera, bale) sahneye ve oyunculara ışık verme tekniğidir. Işıklama, gösterim içerisinde anahtar bir konuma sahiptir, çünkü onu görsel olarak var eder. Belirli bir atmosfer vererek görsel öğeleri (uzam, sahne tasarımı, kostüm, oyuncu, makyaj) birbirine bağlar ve renklendirir. Sinema mekanının anlatımsal yönü sinemanın görsel anlatımının bütünselliği çerçevesi içinde incelenmelidir. Sinema anlatımı bütün diğer görsel sanatların kullandığı görüntüsel göstergelerin yanısıra kurgu ve kamera bakışına dair göstergeleri de kullanır.180 Belli tipolojik özelliklere göre sınıflandırılan sinema türleri kendilerine has mekansal özelliklere de sahiptirler. Televizyon ve sinema, seyircilerine birer düzlem üzerindeki görüntülerini sunmaktadırlar ve bu sanat ve iletişim alanlarının plastik verileri, düzlemdeki görüntülerin insan algısı üzerinde yarattıkları üç boyut yanılsaması üzerine kuruludur. Televizyona ait plastik değerler, televizyonun seyirciye olan iletisinin elektronik ortamın belirlediği teknik nitelikleri ve stüdyo ortamının getirdiği bazı teknik unsurlar (ışık ve kamera kullanımı gibi) tarafından etkilenir ve belirlenir. Televizyon dekorunun plastiği, oluşturulma yöntemleri, sahne ve gösteri sanatlarına ait dekorların, plastik değerlere ulaşma yöntemlerinden farklıdır. Çünkü stüdyoda yapılan hiçbir şey stüdyodan izlensin diye yapılmaz. Hedeflenen plastik etki, televizyon monitöründen izleyiciye yansıyan plastik etkidir. Televizyon ekranındaki, bir üç boyut, bir hacim etkisini yaratmak çoğunlukla dekor için bir hacim ve doku tasarımından ziyade, hacim ve plastik unsurlar taşıyan yüzeylerin etkisini ekranda oluşturan, tonun ve zengin ışığın, çizginin tasarlanmasıdır. Bu durum televizyon dekor tasarımını kendine has bir plastik yaratma sürecine sahip olmasını getirmiştir. Televizyon ekranının düzlem yüzeyi üzerinden seyirciye iletilen görüntü nihai üründür. Televizyon yapımlarında kullanılan dekorun oluşumunda tarihi süreç içinde verdikleri uygulama örnekleri ve kazandıkları tecrübe ile ona katkılar sağlayan tiyatro opera bale gibi sahne sanatlarına ait dekorlar ve sinema dekorlarından farklı bir yaklaşım gerektiren yapısı televizyon ortamının sunduğu teknik veriler ve bu verilerin getirdiği imkanların ve olanaksızlıkların bir sonucudur. Pek çok türdeki televizyon programları belirli dekor çeşitleri geliştirir ve yeni formlar yaratmaz. Bu başka yöntemler geliştiremeyeceklerinden ziyade mevcut formların yapımın işleyişi için pratik ve başarıyı kolaylaştıran yapısından kaynaklıdır.
Özet (Çeviri)
181 SUMMARY A set; is something that is put on stage in television, cinema, theatre, the place of the subject that is being filmed, the whole equipment (furniture etc. ) that specifies the special features of its century and the shape of these things that are arranged on the stage. To put on stage (direction), (mise en scene); to shape various stage interpretation elements (stage decor, stage clothing, stage music, lighting, acting, etc.), in a specific play- time and in a specific play-place. While stage decoration in stage arts designates the look of the stage as a whole, it also makes the stage plan look like three-dimension. Nevertheless at recent times stage design includes setting in addition to environment arrangement. The shapely order of this projection place means the whole visual shaping. Environment order applications (environment planning's) that are made for various open air, natural and public place shows of art fields like the opera, ballet and theatre carry stage and setting applications outside of closed places. Lighting is a technique that gives light to the stage for stage arts (theatre, opera and ballet) and actors. Lighting is in a key position within the projection, because it makes the projection become visually alive, it gives a specific atmosphere binding visual elements (space, stage design, costume, actor, make-up) together and making them colourful. The expression direction of the cinema space should inspect visual expression of the cinema in terms of an entire frame. Cinema uses visual signs like all other visual arts, together with editing signs and signs that are related with camera views. Cinema genres that are classified according to specific characteristics have space specifications that belong to them.182 Television and cinema show images that are on one plane, and plastic data of these art fields are established by three-dimension illusion that is created by the perception of people who watch these images in a plane. Plastic value that belong to television are affected and designated by the technical specifications of the electronic transmission that television brings to its spectators and by technical elements (like the use of lighting and camera) that studio environments bring forth. The plastic of television setting and its constitution methods differs from the methods reaching to plastic value of arts and performing arts settings. Because in studio nothing is made to be watched. The plastic effect that is aimed is the plastic effect that is reflected from the television monitor to the spectator. In order to reach a three-dimension, a volume on television screen is a result of the designing of the tone, rich lighting and line that form the effects of the surfaces that carry volume and plastic elements. Rather than a volume and texture conception for design to reach a volume effect. Because of that situation television setting conception has acquired a plastic creation process of its own. The picture that is conveyed through a planet to the spectators is a final product. Application examples for formation of decorations which are used for television productions were given in a historical process. Settings of stage arts like theatre, opera and ballet and assisted television. The structure of stage arts was different than decoration of cinema because of that it needs to be approached differently. All those things are results of data that television environments present and the possibilities that these data bring forth. A lot of television programs develop setting types and they don't create new forms. This has nothing to do with the fact that they can't develop other methods, it has to do with the practical structure of existing forms that facilitate success in the operating of production. t«»»*2S^S«ii