Tam kafesler üzerinde negasyonlar, sonsuz supremum dağılmalı üçgensel normlar ve pseudo komplementler
Negations, infinitely supremum distributive triangular norms and pseudo complements on complete lattices
- Tez No: 238448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARAÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada pseudo komplement tanımının, sonsuz supremum dağılmalı t-normlar üzerindeki bazı aksiyomları araştırılmıştır. Bir L tam kafesinin bazı alt-yapıları üzerinde bir takım t-normlar inşa edilmiştir. Ayrıca güçlü negasyon tanımı verilip ve çarpım kafesleri üzerinde güçlü negasyonların direkt, iç direkt çarpımları ve parçalanmaları irdelenmiştir.Birinci bölümde kafesler ve t-normlarla ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, negasyon kavramı ve sonsuz supremum dağılmalı t-normlar incelendi, ayrıca bu fonksiyonların bazı alt yapılara indirgenmesiyle oluşan t-normlar ve pseudo komplementlerle işlemler tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some axioms of the definiton of pseudo complement is investigated which is on infinitely supremum distributive t-norms. Some t-norms have constructed on some substructures of a complete lattice L. Furthermore, the definition of strong negation is given and it is examined that direct product, internal direct product and the decompositions of strong negations which are on product lattices.In the first part, the general information about lattices and t-norms is given. In the second part, on the concept of negation and infinitely supremum distributive t-norms are studied, in addition, operations are defined with the t-norms which are formed by the restriction of these functions to some substructure and pseudo complements.