Devlet orman işletmelerinde çalışanların iş tatmin düzeylerinin incelenmesi (Muğla Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
Investigating job satisfaction level of employees in government forestry enterprises
- Tez No: 238452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ CEMİL AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezin amacı, Orman Bölge Müdürlükleri bünyesinde görev yapan mühendis, müdür, müdür yardımcısı gibi üst düzey çalışanlarının iş tatmin düzeylerini ölçmektir. Bu doğrultuda Muğla Orman Bölge Müdürlüğü örnek bölge olarak seçilmiştir. Bu bölge kapsamında görev yapan mühendis ve üst düzey niteliğindeki çalışanları nelerin tatmin ettiği ya da nelerin tatminsizlik yarattığını belirlemek ve tatminin arttırılabilmesinin yöntemleri araştırılmıştır.Araştırmada kullanılan anketler, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Kemer, Yılanlı, Fethiye, Dalaman, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Nazilli, Yatağan, Kavaklıdere ve Muğla Orman İşletme Müdürlükleri'nde çalışan 90 mühendis ve üst düzey çalışanlara gönderilmiştir. Dağıtılan anketlerden 84'ü araştırma kapsamına dahil edilmiştir.Orman bölge müdürlüğü bünyesinde görev yapan mühendis ve üst düzey çalışanlarının iş tatmin düzeyleri işin niteliği ve çalışma koşulları, çalışma arkadaşları, yönetici, iletişim, ücret, yönetsel yaklaşım ve sosyal haklar, kurum imajı olmak üzere yedi temel örgütsel faktör ele alınarak incelenmiştir. Bu örgütsel faktörler demografik özellikler açısından analiz edilmiştir.Araştırmanın sonuçlarına göre genel olarak tüm çalışanların beklentilerinin altında maaş alması, izinlerini istedikleri zamanda ve istedikleri kadar kullanamamaları tatminsizlik yaratan unsurlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Measuring the level of job satisfaction for Forest District Directorates senior personnel like engineer, manager, deputy manager, is the purpose of this thesis. In other words; determine, the things which are satisfy the personnel or the things creates lack of satisfaction on the personnel and to find out the ways of improving the satisfaction.Questionnaire which used in this research had been sent to ninety engineer and senior personnel who are employee of Kemer, Yılanlı, Fethiye, Dalaman, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Nazilli, Yatağan, Kavaklıdere and Muğla Forest District Directorates which are affiliated to Muğla Forest Regional Directorate. Eighty four of the distributed questionnaire counted in the scope of this research.Seven basic organizational factors; level of job satisfaction of engineer and senior personnel who works for the Forest District Directorates, employment pattern and working conditions, co-workers, directors, communication, payment, supervisory approach and employee benefits, organization image; searched. These organizational factors analysed by their demographic characteristics.Conclusion of the research; generally getting less payment, annual leave which used out of their control are the primary matters which creates lack of satisfaction for all employees.