Tarihsel ve aletsel dönem deprem katalogları kullanılarak türkiye ve civarındaki farklı sismik bölgeler için deprem tehlike parametrelerinin nicel bir değerlendirmesi
A quantitative assessment of earthquake hazard parameters for different seismic regions in and around Turkey using the historical and instrumental earthquake catalogue
  1. Tez No: 238455
  2. Yazar: TANER BEKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ve civarındaki farklı kaynak bölgeleri için deprem tehlike parametrelerinin bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bayrak vd., (2008) tarafından hazırlanan aletsel deprem kataloğu ile Global Seismic Hazard Assesment Program kataloğundan alınan tarihsel veri birleştirilerek homojen bir deprem kataloğu oluşturulmuştur. Katalog MÖ 550 ile MS 2005 yılları arasındaki tüm deprem verisini içermektedir. Bu kataloğu hazırlayabilmek için Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü, Ulusal Deprem İzleme Merkezi, TUBİTAK, TURKNET, International Seismological Centre, Incorporated Research Institutions for Seismology kataloglarından faydalanılmıştır. Tarihsel ve aletsel veriyi içeren katalog yüzey dalgası magnitüdüne göre homojen hale getirilmiştir. Bu amaçla, Türkiye civarı 24 farklı sismik bölgeye ayrılmış, her bir bölge için süreklilik analizi yapılmış ve her bir bölge için Gutenberg-Richter frekans-magnitüd ilişkisindeki b değeri hesaplanmıştır. Kijko yöntemi kullanılarak beklenen maksimum magnitüd, geri dönüşüm peryodları ile verilen bir zaman aralığında ve belli bir magnitüd seviyesindeki depremler için olasılıklar hesaplanmış ve bu parametreler için bölgesel değişim haritaları oluşturulmuştur.Sonuçlar, Kuzey Anadolu fay zonunun Anadolu ve Marmara kısımları, Kuzey Doğu Anadolu fay zonu, Malatya, Erciş, Süphan ve Muş fayları, Bitlis Bindirme zonu, Doğu Anadolu Fay zonu ve Ölü Deniz Fayını içeren bölgelerin büyük bir depremin oluşumu için en olası bölgeler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an evaluation of earthquake hazard parameters for different source regions in and around Turkey is made. It is prepared a homogeneous earthquake catalogue by combining the instrumental earthquake catalogue prepared by Bayrak et al., (2008) and the historical earthquake catalogue of Global Seismic Hazard Assesment Program. The catalogue is including all earthquake datas between BC 550 and AC 2005. In order to prepare this catalogue, it is used the catalogues of Bogazici University, Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute, National Earthquake Research Centre, TUBITAK, TURKNET, International Seismological Centre, Incorporated Research Institutions for Seismology. The catalogue is including the historical and instrumental data which is homogeneous for surface magnitude. For this purpose, Turkey and its surroundings are divided into 24 different seismic regions, made completeness analyzes and calculated b value of Gutenberg-Richter frequency-magnitude reletionship for each region. Using the Kijko?s method, maximum expected magnitude, return period and the probabilities of an earthquake occurrence for a given magnitude and time interval are evaluated for each region and prepared maps for these parameters.The results show that the Anatolian and Marmara part of North Anatolian fault zone, North east Anatolian fault zone, Malatya, Erciş, Süphan and Muş faults, Bitlis Thrust zone, East Anatolian fault zone and Dead Sea fault regions are the most probable regions for the occurrence of a large earthquake.