Asal halkalarda genelleştirilmiş türevler
Generalized derivations in prime rings
- Tez No: 238487
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, karakteristiği 2'den farklı olan halkalarda komütatiflik koşullarını inceleyen makaleler özetlenmiş, d türevi için bulunan sonuçları genelleştirilmiş türev için uygulayan makaleler ve genelleştirilmiş türevli halkaların bazı özelliklerini veren makaleler incelenmiştir.I. Bölümde, halkalarla ilgili bazı temel bilgiler verilmiştir.II. Bölümde, genelleştirilmiş türevli ve genelleştirilmiş ( )-türevli asal halkaların özelliklerini ve komütatiflik koşullarını inceleyen bazı makaleler verilmiştir.III. Bölümde, türevli bir asal halkanın I ideali için yapılan çalışmaları, genelleştirilmiş türeve genişleten bazı makaleler verilmiştir.IV. Bölümde, genelleştirilmiş türevli asal halkalarda I ideali için yapılan çalışmaları Lie ideale genişleten bazı makaleler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, articles that commutativity in rings with characteristic different than 2 have been summarized and some properties about rings with generalized derivation have been given.Some general information about rings have been given in chapter I.In chapter II., some papers that search for commutativity conditions of prime rings with generalized derivation and generalized - derivartion have been given.In chapter III.,articles have been given that generalize the studies carried out for Ideal I of prime rings with derivation to the generalized derivation.In chapter IV., some articles have been given that generalize the studies carried out for Ideal I of prime rings with derivation to the Lie Ideal.