f(R) gravite teorileri
f(R) gravity theories
- Tez No: 238502
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son zamanlarda yapılan Süpernova, WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) ve CMB (Cosmic Microwave Background) gözlemleri evrenimizin ivmelenerek genişlediğini göstermiştir. Bu ivmelenmeyi açıklamak için egzotik madde kaynaklı kozmolojik modeller ve genel rölativitenin teorisinin yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan (modifikasyonunu içeren) f(R) gravite teorileri önerilmiştir. f(R) gravite teorilerinin uzay zamanın afin ve metrik yapıda olmasına göre Palatini formalizmi ve Metrik formalizmi olarak iki tür formalizme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In recently; Supernovae, WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) and CMB (Cosmic Microwave Background) observations have shown that our univers expands as accelerating. To explain this accelerating was suggested cosmological models based on the exotic matter and f(R) gravity theories which contain modification of general relativity. f(R) gravity theories have two formalism as Palatini formalism and metric formalism with respect to afin and metric structure of space-time.