Yalakdere (Karamürsel-Kocaeli) güney doğusunun jeolojisi
  1. Tez No: 23851
  2. Yazar: ALİ BIÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH ULAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
öz İznik' in NW sında Yalakdere, Akçat, Garıağıl ve Orhaniye köylerini iğine alcın alanda, bölgenin temelini oluşturan Meta morfik kayalar yaygınca mostra verirken Güneyde Boyalıca, Kuzeyinde Mahmudiye, Yörük, Orhaniye köyleri dolayında Mermer Kal kş ist - Fillat ardalanmasından oluşan zayıf Metamorfik, Yeşilsit Fasiyesi' nin alt. SubfasiyesJ erinde metamorf isma geçirmiş bir topluluk genişalanlarda yüaeylenmektedir. Bu topluluğun en iyi mostraları İznik kuzeyindeki alanlarda görüldüğünden“ iznik Metamorfiti ”olarak isimlendirilmesi uy gun görü 1 müş tür-. Diğer bir metamorfik topluluk ; Metagabra, Metadiyabaz, Metaspilit, Amfibol itten oluşan bir temel ile metamorf i zmaya uğramış metagranit ve bunun çevresinde hızlı soğuma sonucu geliştiği varsayılan metaalaskit, kuvarsa - feldispatikşistler ile bunların çatlak ve eklemleri arasına sokulmuş yaygınca kataklastik doku kaşanmış Pegmetitik - Aplitik dayklardan oluşur. Birimin en gü^el Mostraları çalışma alanı dışında Geyve Boğazı dolayında görüldüğünden“ Geyve Metamorf iti ”olarak isimlendi rilen bu topluluk, Amfibol it Fasiyesinde Metamorf izmaya uğ ramıştır. Ayrıca Çamdibi ile Fulacık köyleri kuzeyindeki alanda ise, G&y\f& Metamorfiti üzerine başlıca Metaşeyi ve Meta- silttaşı adlandırılmasından oluşan düşük dereceli Meternor- f izmaya sahip olan Tmaztepe Metamorfiti gelmektedir. Çalış ma alanının en yaşlı çökel birimi olan Çamdibi Formasyonu kumtaşı, silttaşı, şeyi, marn adlandırılmasından oluşur. Birim taban çakıltaşı ile iznik Metamorfiti' nin üzerine di skordan gelmektedir. Üst Kretase ( Kampaniyen-Maestrihtiyen)Doğaca Formasyonu Çamdibi Forrnasyormmm üzerine uyumlu ola rak oturur. Tabanda çakıltaşı ile başlayan birim üst düşeylerde kurutacı, Kalkciranit ardalanrnalıdır. Doğaca Formasyonu Resifal kireçtaşı düzeyleri içermektedir. A3.t-0rta-Üst Paleos en yaşlı birim sığ denizel ortamda çökelmiştir. Bu birimin üstüne konkordan olarak Kadriye formasyonu gelir. Birim, Çakı İtası, Kurntaşı, Silttaşı ve Marn litolojilerinden oluşur. Sahil Easi yeşimde çökelmiştir. Kızderbent Volkaniti, Kadriye Formasyonu üzerine Konkordan olarak gelir. Diğer tüm yaşlı birimlerle uyumsuzdur. Birim baş lıca Andeziti]; Dasitik lav Aglornera - 'Siner it, akma Breşi ve LciVıar Breşi Litolojilerinden oluşur. Andezit ve Aglomerayı kesen Olivini i Basalt, Sivritepe Volkaniti 'ni oluşturur. Üst Eosen sonrası - Üst Miyosen öncesi yaştadır. Alttaki tüm birimleri Diskordan olarak örten Yalakdere For masyonu çapraz katmanlı kurntaşı, çakı İtası ve kırmışı çamurta- şından, ayrıca kum - çakıl (Tutturulmamış) ardalanmasından oluşur. Or-ta - üst Miyosen' de etkin bir Tektonizmanm varlığı görülmektedir. Bu etkin Tektonizına sonucunda E-W uzanıınlı dü şeye yakın konumlu normal fayların yanında doğrultu at imli Kuzey Anadolu Fayı oluşmuştur. Bölgenin en genç çökelleri olan Alüvyonlar ( Kuvatemer ) gerek Kuzey Anadolu Fayı "run hemen üzerinde ve İznik ovasında, gerekse de Fayın kuzeyinde kalan bazı dereler boyunca gözlenir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Armutlu Peninsula, the aim of the in vestigation made in the region between Yalakdere- Akçat (Kocaeli) -Mahmudiye, is to determine the relation between the Cretaceous and Paleocene units interms of rock specifications and fossil groups, and to bring classification to the subject by comparing the results wi th regional data. ' Geyve formation and Tmaztepe formation which overlies it comformably are the me t amorphic units making up the basement of the. Pre-Pcrıiıöin of the region. Çamdibi format ion, which is uncorformable an this basement, and is made of rock as lithic arenite, biomicrite and clayey biomictire is the sedimentary produt of a esa which is getting deeper towards end of upper Cretaceous ( Maestrichtion ). This unit is graded transitional with Lower - Upper Paleocene ( Danian - Thanetian ) aged Doğaca limestone which overlies it conformably and consist of rock as calcisiltite, biomicrite, clayey bromiorite, sandy biospariteand biosparite. Doğaca limestone is a product of a sea which getsshallower gradually. Çamdibi fox-mat ion and Doğaca limestone is covered nonconfor- iiiably by Kiadttrbent andesite lying in catit-west direction.