Karamürsel (Kocaeli) güneyi ve güneybatısındaki heyelanların sismik deformasyon analizi
Seismic deformations analysis of the landslides in south and southwest of Karamursel (Kocaeli, Turkey)
- Tez No: 548694
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kocaeli iline bağlı Karamürsel ilçesinin güneyindeki Oluklu, Hayriye, İhsaniye ve Yalakdere köylerinin yerleşim alanlarını, yolları ve tarım arazilerini olumsuz etkileyen 12'si duraklamış, 26'sı aktif olmak üzere 38 adet heyelan meydana gelmiştir. Kuzey Anadolu Fayı'na (KAF) bağlı gelişen ikincil faylara yakın bölgeler ile dere kenarlarındaki yamaçlarda meydana gelen heyelanların bir kısmı Eosen ve Kretase yaşlı filişin ayrışma zonlarında, bir kısmı ise Pliyosen yaşlı çökeller içerisindedir. Belirlenen 38 adet heyelana ait ayrıntılı arazi çalışmaları kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanında oluşturulan heyelan envanter ve duyarlılık haritası için 1/25.000 ölçekli topoğrafik haritalar kullanılmıştır. Heyelanların kayma yüzeyini belirlemek, yeraltısuyu seviyesini ölçmek, kayan malzemenin ve kayma yüzeyindeki zeminin türünü incelemek amacı ile temsil edici olduğu düşünülen heyelanlarda araştırma çukurları açılmıştır. İnceleme alanına yakın bölgelerdeki ivme kayıt istasyonlardan alınan zamana bağlı ivme kayıtları hız ve yer değiştirmeye göre belirlenen yaklaşımlara bağlı olarak dönüştürülmüştür. Dizayn deprem olarak 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin Kocaeli Merkez Meteoroloji İstasyonu'nda kaydedilen pik ivmesi 224 gal dir. Çalışma kapsamında kullanılan ivme azalım bağıntısına göre Eosen ve Kretase filiş için kritik ivmenin 192 gal'e ve Pliyosen yaşlı birim için 188 gal'e azaldığı hesaplanmıştır. Kritik ivme Kretase filiş için 113 gal (0.113 g), Eosen filiş için 120 gal (0.120 g) ve Pliyosen çökelleri için 98 gal (0.098 g) olarak elde edilmiştir. Newmark blok analizi yapılmış deprem senaryosuna göre sismik deformasyonun 10 cm ile 46 cm arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the south of the Karamürsel which is the town of Kocaeli province, there are negative impacts on the residental areas, roads and agricultural lands of the villages of Oluklu, Hayriye, İhsaniye and Yalakdere. There were 38 landslides, 12 of them which were suspended and 26 of them were active. Some of the landslides occurring on the slopes near the secondary faults of the North Anatolian Fault (NAF) and on the slopes of the creek occurred in the weathered zones of Upper Cretaceous and Eocene aged flysch and some of in the Pliocene soil deposits. It has been observed that secondary and tertiary movements are developed by regaining activity of the main mass on the slopes. Detailed field studies of 38 landslides 1/25.000 scaled topographic maps for landslide inventory and susceptibility map generated in basis of Geographic Information Systems (GIS). In the landslides considered to be representative for research, trial pits were opened in order to determine the sliding surface of the landslides, to measure the groundwater level to examine the type of the sliding material and the surface of the slip surface. Time-related acceleration records from stations in areas near the study area were transformed according to the velocity and displacement. As design earthquake the 17th of August 1999 in Marmara Earthquake recorded at Kocaeli Central Meteorology Station was 224 gal. According to the attenuation of PGA it was calculated for the Eocene and Cretaceous flysch critical acceleration was reduced to 192 gal and for Pliocene soil deposit to 188 gal. The critical acceleration was obtained as 113 gal for Cretaceous flysch, 120 gal for Eocene flysch and 98 gal for Pliocene soil deposits. According to the Newmark block analysis earthquake scenario, seismic deformation has been determined to vary between 10 cm and 46 cm.