Abell 1589 ve Abell 3530 galaksi kümelerinin XMMN-Newton veri analizi
Clusters of galaxies Abell 1589 and Abell 3530 XMM-Newton data analysis
  1. Tez No: 238517
  2. Yazar: BURAK UĞRAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR İKİS GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Abell Galaksi Kümelerinden Abell 1589 ve Abell 3530'un XMM-Newton uydusundan alınan veriler kullanılarak X-ışın analizi yapılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında galaksiler, galaksi türleri, galaksi kümeleri, süper galaksi kümeleri ve XMM-Newton uydusu hakkında açıklayıcı bilgiler verilmektedir.XMM-Newton veri analizi Linux İşletim tabanlı bir sistemde SAS (Science Analysis Software) analiz programı kullanılarak yapılmıştır. Bu analizler ile Abell 1589 ve Abell 3530 galaksi kümelerinin ışık eğrileri, X-ışın görüntüleri, galaksi kümelerinde bulunan nokta kaynakların (galaksiler) istatistiği, tayfları, sıcaklık ve metal bolluğu haritaları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, X-ray data of Abell Galaxy Cluster Abell 1589 and Abell 3530 obtained by XMM-Newton satellite were analyzed. Basic information about galaxies, galaxy types, cluster of galaxy, super clusters of galaxy and XMM-Newton satellite were given in the first part of the study.In later parts, XMM-Newton data were analyzed bu using SAS software which runs under Linux operating system. The light curves of Abell 1589 and Abell 3530, the X-ray frames, hotness and abundance ratio (map), the statistics of point sources (galaxies) which are located in the clusters of galaxies and their spectra were obtained as a result of the analyses.