Kliniğimizde levator rezeksiyonu uygulanan pitozisli olgularda cerrahi sonuçlar ve başarıyı etkileyen faktörler
Investigation of the factors effecting the success i̇n levator resection surgery of blepharoptosis cases in our clinics
  1. Tez No: 412631
  2. Yazar: GÜLŞAH YAŞAR GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SÖKER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Blefaropitozis, oküloplasti pratiğinde sıklıkla karşılaştığımız ve öncelikli tedavi yönteminin cerrahi olduğu bir hastalıktır. Blefaropitozis, göz kapaklarında hem fonksiyonel bozukluk hem de kozmetik problem oluşturur. Blefaropitozis cerrahisinde esas amaç hastanın vizüel aksının açılıp fonksiyonel başarı elde edilmesi, çocuklarda ambliyopinin önlenmesi ve kozmetik tatmin sağlanmasıdır. Amaç: Çalışmamızda kliniğimizde blefaropitozis nedeni ile Ocak 2010 - Haziran 2014 yılları arasında levator rezeksiyonu yaptığımız hastaların sonuçlarının ve cerrahi başarıya etki eden faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal Metod: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Oküloplasti Kliniğinde levator rezeksiyon cerrahisi uygulanan, postoperatif en az 6 ay takip edilen toplam 86 hastanın 95 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların refraksiyon, biyomikroskobi ve fundus muayeneleri yapıldı. Üst kapak kıvrım mesafeleri, levator fonksiyonları, MRD (marjin refle mesafesi), kapak aralığı ölçüldü. Daha önce operasyon geçirmiş ve 6 aydan az takip olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Hastaların yaşları 3 - 85 arasında olup, ortalama 19.56 ± 15.51 yıl idi. Hastaların 42'si kadın (% 48,83), 44'ü erkekti (% 51,17). Hastaların 9 tanesinde bilateral (% 10,46), 41 tanesine sağ gözde (% 47,67), 36 tanesinde sol gözde (% 41,86) blefaropitozis mevcuttu. Ameliyat sonrasında, bilateral vakalarda her iki kapak arasında asimetri < 1 mm olan ve unilateral vakalarda her iki göz kapağı MRD değerleri arası fark < 1 mm olanlar başarılı olarak değerlendirildi. Postoperatif dönemde, levator aponevroz cerrahisi uygulanan 86 hastanın 72 (% 75,8) inde sonuç iyi, 18 (% 18,9) hastada sonuç orta, 5 (% 5,3) hastada sonuç kötü olarak değerlendirildi. 85 (% 89,5) hastada hiçbir komplikasyonla karşılaşılmazken, 6 (% 6,3) hastada yetersiz düzeltme, 2 (% 2,1) hastada lagoftalmi ve 2 (% 2,1) hastada üst kapak kıvrım asimetrisi ile karşılaşıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Blepharoptosis is a common situation in oculoplasty cases and the cure is primarily surgery in those cases. It is a disease causing both cosmetic and functional defects. The be succesfull in blepharoptosis surgery, main aim is to increase the visual axes, preventing amplyopia in children and cosmetic satisfaction. Aim: In this study, it was planned to investigate the results and the factors effecting surgical success rate in ptotic cases that had levator resection between January 2010 and June 2014. Materials and Methods: The study group was containing totally 95 eyes of 86 patients that were followed up at least 6 months postoperatively in opthalmology clinics of Harran University, Medical Faculty. The refraction and biomicroscoby examinations were done for all cases. Upper eyelid closure distances, levator fuctions and MRD (marginal reflection distance) were measured for all. The ones who had been followed up less than 6 months or operated were not included fort he study. Results: The age interval of the cases was 3-85 with an average of 19.56 (+-15.513). There were 42 women (48.83%), 44 men (51.17%). Nine of the patients (10.46%) were having bilateral, 41 of them (47.67%) on the right eye, 36 of them (41.86%) of them had blepharoptosis on the left eye. The success criteria was having an assymetry of