Bayramiç (Çanakkale) güneyindeki Kazdağ masifi kayalarının jeolojisi
Geology of the Kazdağ massif rocks in south of Bayramiç (Çanakkale)
- Tez No: 238518
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YİĞİTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışma alanı Biga Yarımadası'nda (KB Anadolu) yer almaktadır ve Bayramiç ilçesi ile Küçükkuyu beldesi arasında kalan yaklaşık 300 km2 lik alanı kapsamaktadır. Bu çalışma Kazdağ Grubu'na ait ileri dereceli metamorfik çekirdek kayaları ile düşük dereceli metamorfik örtü kayalarının ve melanj kayalarının en iyi yüzlek verdiği alanlardan biri olan Bayramiç güneyinde yoğunlaştırılarak bu toplulukların hala sorunlar içeren köken ve tektonik anlamlarının ortaya konulmasına katkıda bulunmayı amaçlar.Bayramiç'in güneyi ile Küçükkuyu' nun kuzeyini kapsayan çalışma alanında yüzlek veren kayalar, saha çalışmalarında gözlenen nitelikleri ve önceki araştırmaların bulguları da dikkate alınarak, i. Kazdağ Grubu, ii. Elliayak eklojiti, iii. Akpınar serpantiniti, iv. Örenli metamorfitleri, v. Çetmi grubu, vi. Evciler plütonu, vii. Neojen sedimanter, volkanik ve volkano-sedimanter kayaçlar (Küçükkuyu ve Bayramiç formasyonları) ve viii. Alüvyon olmak üzere sekiz tektono-stratigrafik birime ayrılmıştır.Çalışma alanının temelini mermer mercekleri içeren, şist-amfibolit-granitik gnaystan oluşan Kazdağ Grubu' na ait yüksek dereceli metamorfik kayalar oluşturmaktadır. Çalışma alanında Kazdağ Grubu'na ait yüksek dereceli metamorfik kayaçlar, granitik gnays, amfibolit, mika şist ardalanması ve mermer mercekleri şeklinde alt birimlere ayırılmaktadır. Bu yüksek dereceli metamorfik kayaların düşük açılı normal fayların taban bloğunda yükselmiş ve bu sırada daha önce geçirmiş oldukları amfibolit fasiyesinde metamorfizmaya ek olarak yeşil şist fasiyesinde metamorfizma geçirmişlerdir.Kazdağ Grubu kayaları üzerine, granat mika şist ve eklojitten oluşan Elliayak, eklojiti ile Akpınar serpantiniti, daha sonra da üzerine metabazit, metapelit ve kristalize kireçtaşlarından oluşan ve düşük dereceli metamorfizma geçirmiş Örenli metamorfitleri tektonik dilimler halinde gelmektedir.Çalışma alanının güney kesimlerinde; metamorfizma geçirmemiş ve aşırı derecede deforme Çetmi grubu, tektonik bir dokunakla Örenli metamorfitleri üzerinde bulunmaktadır. Çetmi grubu, BKB-DGD uzanımlı sol yönlü oblik bir fay (Uzunalan fayı) ile Kazdağ Grubu kayaları üzerine gelmektedir. Kazdağ Grubu kayaları ve Örenli metamorfitleri Evciler plütonu tarafından kesilmektedir. Çalışma alanının en güneyinde volkanik, sedimanter ve volkano-sedimanter bir istiften oluşan Küçükkuyu formasyonu, Çetmi grubu'nu uyumsuz olarak üzerlemektedir. Çalışma alanının en kuzeyinde ise taban çakıltaşı, gölsel karbonatlar ve karasal kırıntılılardan oluşan Bayramiç formasyonu Örenli metamorfitlerini uyumsuz olarak üzerler. Tutturulmamış çakıl, kum, silt, kil karışımından oluşan alüvyon tüm birimleri uyumsuz olarak örter.
Özet (Çeviri)
The study are is located within Biga Peninsula (NW Anatolia) and covers an area of approximately 300 km2 area between Bayramiç to the north and Küçükkuyu to the south. In this study a focus will be given to the southern part of Bayramiç, where the high-grade metamorphic core rocks, low-grade cover rocks and mélange provide the best outcrops to be investigated. From this end, we will try to identify the origin and tectonic settings of these rocks.The study area, comprises south eight tectono-stratigraphic units. These are: i. Kazdağ Group, ii. Elliayak eclogite, iii. Akpınar serpentinites, iv. Örenli metamorphics, v. Çetmi group, vi. Evciler pluton, vii. Neojen sedimantary, volcanic and volcano-sedimantary rocks (Küçükkuyu and Bayramiç formations), viii. and Aluvium.The basement of the study area is made up of high grade metamorphic rocks (shist-amphibolite-granitic gneiss) with marble lenses of Kazdag Group. They are divided into four subunits, consisting of granitic gneiss, amphibolite, mica schist and marble lenses. Exhumation of these high grade metamorphic rocks occured in the footwall of a low-angle normal fault(s), during which green-schist facies metmorphism overprinted an early phase of amphibolite metamorphism.Elliayak eclogite that consist of garnet micashist and eclogite and Akpınar serpentinites overlie the Kazdağ Group as tectonic slices. Low-grade Örenli metamorphics consisting of metapelite and metabasite with recrystalized limestone lenses, overlie garnet-mica shicst, eclogites and serpentinites, with a tectonic contact. Örenli metamorphics are overlain tectonically by unmetamorphosed and strongly deformed Çetmi group in the southern part of the study area; wherecase the contact between these with appears to be a WNW-ESE trending sinistral oblique fault (Uzunalan fault). Kazdağ Group and Örenli metamorphites are cut by Evciler pluton. Küçükkuyu formation overlies Çetmi group uncomformably in the southernmost part of the study area. In the northernmost part of the study area Örenli metamorphics are overlain uncomformably by lacustrine carbonates and terrestrial clastics of Bayramiç formation. Alluvium (mix of slack pebble, sand, silt and clay) overlies all the units uncomformbly.