Çanakkale örtü altında yetişen marullardan izole edilen Sclerotinia sclerotiorum populasyonlarında varyasyonların saptanması
Investigation of the variation amoung the Sclerotinia sclerotiorum population isolated from lettuce in greenhouse in Çanakkale
  1. Tez No: 238519
  2. Yazar: DUYGU MERMER DOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Çanakkale'de seralarda yetiştirilen marullarda yumuşak çürüklük hastalığı oluşturan etmen, Sclerotinia sclerotiorum (Lib) De Bary populasyonundaki varyasyonların saptanması amacıyla 2005-2008 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Öncelikle araştırma alanında bulunan seralarda infekteli bitkiler not edilmiş ve hastalıklı bitkilerden tesadüfi olarak sklerot toplanmıştır. Sörveyler Ocak-Mart aylarında gerçekleştirilmiştir. Toplanan 116 izolatın, in vitro'da izolasyonları yapılmış ve izolatlar arasında miselyal uyum gruplarının (MUG) saptanması amacıyla birbirleri ile eşleştirilerek ikili kombinasyon şeklinde, içerisinde kırmızı gıda boyası bulunan patates dekstroz agar (PDA) ortamında geliştirilmiştir. Kolonilerin PDA'da gelişimleri sonucu petride birbirleri ile birleştikleri bölgede eğer bir boşluk ve kırmızı bir bant oluşmuşsa bu iki koloninin uyumsuz olduğu, eğer birleşme noktasında, bir bant oluşmamış fakat sklerot oluşumu varsa uyumlu olduğu kaydedilmiştir. Eşleştirmeleri sonucu toplam 46 adet MUG tanımlanmıştır; bazı izolatlar yalnızca kendilerine uyumlu bulunurken MUG'ların çoğunda ikiden fazla izolat yer almıştır. Aynı MUG'da yer alan izolatlar aynı serada olabildiği gibi, farklı seralardan toplanan izolatların da aynı MUG'da yer aldığı saptanmıştır. Bir seradan toplanan izolatlar arasında birden fazla MUG elde edilebilmiştir. Ayrıca izolatlar besi ortamında oluşturdukları sklerot sayı ve ağırlıkları bakımından gözlenmiş, aralarındaki farklar tespit edilmiştir. MUG ve morfolojik karakterler bakımından izolatlar arasında farklar olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma ile Çanakkale'de marullardan elde edilen S. sclerotiorum populasyonunda izolatlar arasında vejetatif ve morfolojik farkların olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was, to determine the variation of the population of Sclerotinia sclerotiorum, which is a agent of soft rot disease in lettuce growing in greenhouse in Çanakkale, done between 2005 and 2008. Primarily, plants, which were infected, were noted and sclerot were collected by chance from infected lettuce in greenhouses. Surveys were done between January and March. The isolation of 116 isolates, obtained from lettuce, were done in in vitro and isolates were paired together in potato dextrose agar (PDA) amended with red food colour to determine mycelial compatible groups (MCG) amoung them. As a result of the growing of the colonies in PDA, pairings were scored as mycelial compatible if sclerot formed in the interaction zone, pairings were scored as mycelial incompatible if a red line and a gap occured in the interaction zone. The result of pair of isolates, 46 MUG were described. Some of the isolates were found only selfcompatible when more than two isolates placed most of MCGs. Isolates, which were in the same MCG, could be in the same greenhouses, it could be different greengouses. More than one MCG were obtained amoung isolates, were collected in same greenhouses. Furthermore, isolates were wacthed in respect of sclerot number and weight formed in PDA and the variation was determined between the isolates. Differents were determined between the isolates for MCGs and morphological characters. It was determinated, vegetative and morphologic different were being amoung isolates in S. sclerotiorum population ontained from lettuce in Çanakkale, with this study.