Mineralization, textural and alteration characteristics of the Şahinli (Sırakayalar and Karatepe) low-sulfidation epithermal deposit (Lapseki, NW Turkey)
Şahinli (Sırakayalar ve Karatepe) düşük-sülfidasyonlu epitermal au-ag yatağının (Lapseki, KB Türkiye) cevherleşme, dokusal ve alterasyon özellikleri
- Tez No: 732771
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İMER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 178
Özet
Şahinli Au-Ag yatağı, Lapseki'de (Çanakkale), Biga Yarımadasının KB kesiminde yer almaktadır. Cevherli damarlar Permo-Triyas Çamlıca metamorfikleri ve Orta Eosen Beyçayır volkaniklerine ait dasit porfiriler içerisindedir. Au-Ag cevherleşmesi, KB yönelimli dik bir oyuntu vadisinin sırasıyla doğu ve batısındaki Sırakayalar ve Karatepe sektörleri olarak adlandırılmış iki ayrı bölgede gerçekleşmiştir. Karatepe, dasit porfiri ve mika şistler içerisinde yer alan, yapısal kontrollü KKB- ve D–B-yönelimli, dik açılı bir dizi kuvars damarından oluşmaktadır. Sırakayalar cevherli damarları ise kısmen korunmuş köksüz bazı damarlar haricinde genelde parçalanmış ve yer değiştirmiş haldedir. Bu damarların çoğu, kuvvetli derecede oksitlenmiş kil çimentolu ve alttaki metamorfik taban birimlerinden bir hasar zonuyla ayrılmış birikinti malzemesi içerisinde korunmuş haldedir. Oksitlenmemiş cevherli damarlar şistlerin üst seviyelerinde de gözlenmektedir. Karatepe ve Sırakayalar cevherleşmeleri cevher/gang mineralojisi, alterasyon tipleri, damar parajenezi ve dokusal özellikler açısından pek çok benzerliğe sahiptir. Her iki bölgede aralıklarla gerçekleşen hidrotermal süreçler, periyodik olarak breşleşme gösteren, erken evrede masif silis sonrasında bıçaksı, kabuksu-kolloform ve kokart dokuların gelişimine neden olmuştur. En yüksek Au ve Ag tenörleri Au°, elektrum, pirit ve arsenopirit içeren masif gri kuvars damarları içerisinde gözlenmiştir. Yan kayaç alterasyonu, içteki silisleşme zonunu saran kuvars-serizit ±kaolinit ±klorit ±adularya alterasyonuyla karakterizedir. Şahinli cevherleşmesi dünyadaki tipik düşük-sülfidasyonlu epitermal yataklarla ve Biga Yarımadası'ndaki komşu Lapseki Au yatağı ile Madendağ ve Küçükdereyle benzerlik göstermektedir. Sırakayalardaki taşınmış damarlar Biga Yarımadası'nda bu tarz gömülü bir epitermal sistemin ilk örneğini temsil etmektedir. Buna göre bölgede genç örtü altında gömülü benzer epitermal Au-Ag cevherleşme potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Şahinli Au-Ag deposit is located in Lapseki (Çanakkale), within the NW part of the Biga Peninsula. Mineralized veins are hosted in Permo-Triassic Çamlıca metamorphics and dacite porphyries of middle Eocene Beyçayır volcanics. Au-Ag mineralization occurs in two distinct zones, the Sırakayalar and Karatepe sectors, which occupy eastern and western flanks of a NW-trending steeply-incised valley, respectively. Karatepe comprises a series of structurally-controlled NNW- and E–W-trending, steeply-dipping quartz veins hosted within dacite porphyry and mica schist. Mineralized veins in Sırakayalar, however, have been largely disrupted and displaced except for locally-preserved rootless veins. These veins are preserved as blocks within an intensely oxidized clay-cemented talus separated from the underlying metamorphic basement by a damage zone. Unoxidized mineralized veins were also observed within upper levels of the schists. Karatepe and Sırakayalar orebodies show many similarities in terms of ore/gangue mineralogy, alteration styles, vein paragenesis, and textural characteristics. Periodic hydrothermal activity in both areas resulted in development of a variety of vein textures from early massive silica to later bladed, crustiform-colloform, and cockade textures, most of which have been later brecciated episodically. Massive gray quartz veins with Au°, electrum, pyrite, and arsenopyrite yield highest Au-Ag grades. Wall-rock alteration is characterized by an inner zone of silicification enveloped by quartz-sericite ±kaolinite ±chlorite ±adularia alteration. The Şahinli mineralization exhibits characteristics of low-sulfidation epithermal deposits worldwide and in Biga Peninsula, including the adjacent Lapseki Au deposit as well as Madendağ and Küçükdere deposits. Disrupted veins at Sırakayalar represent the first example of a buried epithermal system in Biga Peninsula and suggests potential for similar epithermal Au-Ag mineralization in the region under younger cover.