Uranilnitrat çözeltisinin killer üzerinde adsorbsiyonunun incelenmesi.
  1. Tez No: 23854
  2. Yazar: GÜNEŞ DÖRTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNAY BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada 0.01 M ile 0.30 M arasındaki konsantrasyon1 ardaki uranilnitrat çözeltilerinin. Söğüt inhisar. Beykoz ve Sarıyer yörelerinden alınan kil örnekleri tarafından adsorps iyonu radyoaktivite ölçme yöntemi ile incelenmiştir. Adsorpsiyon sonuçları Freundlich. Langmuir ve BET adsorpsiyon izotermlerine uygulanmıştır. Sonuçların Langmuir ve BET adsorpsiyon izotermlerine tam olarak uyduğu. Freundlich adsorpsiyon izotermine ise düşük uranilnitrat konsantrasyonları için tam olarak uyduğu, yüksek uranilnitrat konsantrasyonları için ise kısmen uyduğu görülmüştür. Adsorpsiyon reaksiyonunun kinetiği incelenmiş, üç kil örneği ve iki farklı uranil nitrat konsantrasyonu için reaksiyonların yarı ömrü ve hız sabitleri hesaplanmıştır. Ayrıca BET adsorpsiyon izoterminden faydalanılarak üç ayrı kil örneği için net adsorpsiyon ısısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the adsorption of uranyl nitrate solutions on clay minerals at concentration range between 0.01 M and 0.30 M were investigated by measuring radioac tivity. The clay samples were obtained from Söğüt inhisar. Beykoz and Sarıyer regions. The adsorption re sults were fitted to Freundlich, Langmuir and BET adsorp tion isotherms. It was observed that the results were in complete agreement with Langmuir and BET adsorption isotherms. But the fitting of data to Freundlich isotherm gave completely and partially linear isotherm at low and high concentrations of uranyl nitrate solutions respec tively. The kinetics of the adsorption reaction were studied and half-life, rate constants at two different uranyl nitrate concentrations were calculated for three clay samples. In addition to using BET adsorption iso therm the adsorption heat for three clay samples was calculated.