Sismogramların yorumlanması
  1. Tez No: 23855
  2. Yazar: CEM TEKİN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans bitirme tezinde sismograrolarm yorumlanması başlığı altında deprem nedeni ile meydana Belen sismik dalgalar ile bu dalgaların arz içinden geçerken süreksizlik yapısına bağlı olarak oluşturduğu deprem fazları (sismik fazlar) İstanbul Teknik Üniversitesi WWSSN istasyonu kayıtlarından okunmaya çalışılmıştır. Alet tip ve özelliklerine bağlı olarak uzun ve kısa peryotlarda alınan kayıtlardan kısa peryotlu kayıtlar yüksek frekanslı dalgaları içerdiğinden bu kayıtlarda sadece kabuk yapısına ve episentral mesafeye bağlı olarak (
Özet (Çeviri)
Abstract, In this master* s thesis the interpretation of sesismograms and different aspects of improvements seicmic recording are studied. Secondly, it is tried to read as many seismograms as possible in order to be an experfenced reader of seismograms. The identification of particular phases an a seismogram reguires some skill because of complicated appearance of seismograms. Even sometimes it is imposible to discern many of phases that are expected tq be present. The seismograms which are read, were ublained from Technical University of İstanbul, as LdWSSIM station. For the records of short distances, a careful analysis Df seismograms become necessary because of the local structure of the eath*s crust. For example, phases with larger amplutudes of local structure may mistakem as Sg easely. In general, phases of Ptypes of are detecdet in vertical component ( Z ) of recoilds with better apperance of their amlututes while S-waves types appear better on the horizantal records ( N-S, E-N ) * The records, of distancss of 100^-180; which, they are best recorded by long- period seismographs-/ become also complicated (one of the reason) as transmission of transverse waves through the inner core e In this respect, the records of 2S- seismograps consisting ^or example, only of S-wares appears very promissing method of recording. In the enterpretation, it is well known that the surface waves, which are not appears in the first part of seismograms usually have greater amplitudes the bodily weves betause af the slowes rate of amplitudes diminishing with distance, expect when the focus is deep. ISC (The international Seismological Centre ) at Edinburgh has a compre hensive publication on the earth-quake occurance. The statis-tical information (such the time of occurance, the magnitudes, the coordinates) need for the earthquakes whc^e seismogrhams were read, are provided from the ISC bulletins.