Havza ile Ladik arasındaki bölgenin paleomagnetizması.
  1. Tez No: 23853
  2. Yazar: GÜNAY BEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
şÖZET Bu çalışmada, levha sınırı olarak tanımlanan Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun tektonik evrimine biraz olsun ışık tutabilmek amacıyla, fayın kuzeyi ile güneyinden alınan toplam 22 adet üst Kretase ve Eosen yaşlı yönlü el Örnekleri üzerinde paleomagnetik çalışmalar yapılmıştır. Tüm Örneklerin doğal kalıntı mıknatıslanma ölçülerinden sonra seçilen pilot örneklere alternatif magnetik alanla 0-767 Oe. arasında seçilen uygun aralıklarda temizleme işlemi uygulanmıştır. Elde edilen karekteristik mıknatıslanma doğrultuları Tablo- 1 ve Tablo-2'de verilmiştir. Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun kuzeyinden, diğer bir değişle, Pontid' lerden elde edilen üst Kretase zamanı için kalıntı mıknatıslanma doğrultusunun saatin tersi yönünde yaklaşık İ5° dönme gösterdiği görülmektedir. Sonuç olarak, KAFZ'nun kuzeyinde kalan bölgenin diğer bir değişle Pontid' lerin üst Kretase'de 17° Kuzey enleminde bulunduğu ve günümüze kadar kuzeye doğru itilerek bugünkü konumunu aldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to obtain a better understanding of the geodynaroical evolution of the pontides. Therefore.The paleomagnetic study was carried out totally on the 22 oriented hand samples from upper Cretaceous and Eocene aged volcanic rocks on the northern and southern blocks of the North Anotolian Fault. Zone which is defined as a plate boundary. After having natural remanent magnetisation measurements of the all specimens, one specimen from each hand sample were selected as a plot samples to be tested by alternative magnetic cleaning between 0-767 Oersted The obtained characteristic magnetisation directions were given in Table i and 2. The direction of the remanent magnetisation of the northern block of the North Anatolian Fault Zone. i.e., the Pontides were fixed out 30-40 degree counter-clockwise and IS" degree clockwise rotation for southern part. As a result, the paleolatitude value of Pontides was obtained 17 °N for upper Cretaceoustime and it is moved to the present posit ion.