Ürün kalitesinin görsel parametrelere göre değerlendirme sisteminin geliştirilmesi
Development of the evalution system of product quality using visual parameters
- Tez No: 238548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ SALAHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, görsel kalite kontrol sistemlerinin ilk adımı olan görüntü işleme süreci ile ilgilidir. Bilgisayar sistemi kullanılarak seramik karo yüzeyindeki kusurların belirlenmesini otomatikleştirme ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. İlk olarak, Türkiye'deki seramik üretimi endüstrisinde mevcut sistem vurgulanmıştır. Görüntü işleme konusunun ve bazı tekniklerinin özeti ile devam edilmiştir. Ardından, seramik karolarda yüzey kusurlarının tespiti için daha önceden geliştirilen birkaç teknik gözden gerilmiştir. Daha sonra, tezin uygulama bölümündeki önişleme ve işleme kısımlarında kullanılan teknikler anlatılmıştır. Bu tezde seramik karoların yüzey kusurlarının tespitinde Canny kenar belirleme algoritmasının nasıl kullanıldığı tarif edilmiştir. Son olarak, kalite kontrol sürecine uygun olarak, görüntü işleme ile ulaşılan özellikler uzman sisteme girdi bilgisi olarak gönderilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been studied to automate detecting the defects on the surface of a ceramic tile using a computer system. Firstly, the current system at tile manufacturing industry in Turkey is outlined. This is followed by summarizing image processing and some of its techniques. Next, a number of techniques recently developed to detect various kinds of defects on tiles is reviewed. Then, the techniques used at preprocessing and processing parts in application of this thesis are described. How the Canny edge detector is used at defect detection on ceramic tiles in this thesis is described. According to the quality control process; the features gained from image processing are forwarded to be inputs for an expert system