Seramik karoların görsel kusurlarına göre sınıflandırılması için bulanık uzman sistem
Fuzzy expert system for classification of ceramic tiles by visual defects
  1. Tez No: 238549
  2. Yazar: UTKU SOBUTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ SALAHLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda, üretim sistemlerindeki rekabet, şirketleri daha iyi, en iyi kaliteye doğru yöneltmiştir. Bu durum otomatik kalite kontrol sistemlerinin önemini artırmıştır. Bu tezde, seramik karoların yüzeylerindeki kusur tiplerini belirlemek için Bulanık Uzman Sistemler ve seramik karoların sınıflandırılması için de Karar Ağacı kullanan Seramik Kalite Kontrol Sistemi anlatılmıştır. Bu amaçla, ilk olarak kalite, kalite kontrol ve seramik kalite kontrolünden bahsedilmiştir. Daha sonra, ne gibi sınıflandırma tekniklerinin olduğu incelenmiştir, bunlardan bazıları Yapay Sinir Ağları, Bulanık Mantık, Uzman Sistemler ve Karar Ağaçları'dır. Bunun devamında Sınıflandırma Teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen bazı örnek çalışmalar sunulmuştur. Son olarak, seramik karo sınıflandırılması, Uzman Sistemler, Bulanık Mantık, Karar Ağaçları kullanılarak yapılmış ve yapılan bu sistemin yazılımına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, competition in manufacturing systems has made the companies heading towards better/best quality. And this situation has increased the importance of automated quality control. In this thesis, we described an Ceramic Quality Control System which uses Fuzzy Expert Systems to determine defect types on surface of ceramic tiles and uses Decision Trees to make classification of ceramic tiles. For this purpose, initially, we mentioned quality, quality controling and ceramic quality control. Next, we reviewed what techniques of classification contains, such as Artificial Neural Networks, Fuzzy Logic, Expert Systems and Decision Trees. This is followed by presenting some sample studies which are realized by using The Classification Techniques. Finally, ceramic tile classification is achieved by using Expert Systems, Fuzzy Logic, Decision Trees and it?s introduced to software system was made.